Dvacátý devátý (1974)

Dvacátý devátý
36.5 %
 
 
    Žánr: drama / historický
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 4/1975        
    Délka: 126 min.
„Autentický příběh, který určil budoucnost.“
POZOR, SPOILER

Lidé se plíží k hospodě, tu hlídá četnictvo. Zde se totiž koná schůze komunistické strany. Slovo dostává i soudruh Klement Gottwald, na kterého je vydán zatykač, hovoří o sociálních demokratech a neklidu ve straně vůbec.

Na schůzi je také dělník Václav Mráček - i jeho syn Mirek se svou snoubenkou. Avšak je to zde rozpuštěno a začnou úřadovat četnické obušky. Soudruzi jsou biti, ale obejde se to beze ztrát. Klementovi je spíláno, a dokonce jej chtějí prohlásit za trockistu. Ale Gottwald jede až do Moskvy.

I Mirek má potíže se svou dívkou. Ta se zastává svého strýce, který se zase nezamlouvá Mirkovi. A tak se mladí pohádají a Vašek odchází. Jde za Gottwaldem, protože se chystá sjezd a prý jsou četníci v pohotovosti. Ten již o nich ví. Ale pozor si nedává a je těsně před schůzí zatčen. Přesto je rychle propuštěn a na schůzi se dostaví. Má ohnivý projev - a také úspěch. Intriky pokračují, Klement se rozjíždí do Brna, mezi své. Lidi si získá, asi i tím, že umí nářečí, vždyť je odtud. Několik jeho kamarádů jej pak navštíví u něj doma.

Po dalším sjezdu a dalších volbách končí komunisté až jako třetí. Pak dochází ke rvačce a někteří lidé zpytují svědomí. Za Gottwaldem přichází kamarád a on vzpomíná na návštěvu Moskvy a mauzolea. Později pokračují slovní půtky a zdá se, že to nebude mít konce...  Autor: Pitryx

režie:
Antonín Kachlík
 
 
hraje:
Miroslav Zounar (Klement Gottwald), Adolf Filip (Antonín Zápotocký), Josef Langmiler (Bohumil Jílek), Václav Švorc (Václav Bolen), Josef Mixa (dělník Václav Mráček), Jaroslav Drbohlav (Mirek Mráček, Václavův syn), Karel Šebesta (Bohumír Šmeral), Jaroslav Kuneš (Václav Kopecký), Jiří Ornest (Evžen Fried), Viktor Preiss (Jan Šverma), Václav Mareš (Jaromír Dolanský), Zdeněk Ornest (Viktor Stern), Ladislav Večeřa (Handlíř), Ladislav Šimek (Josef Haken), Jiřina Petrovická (Marie Majerová), Zdena Burdová (Marta Gottwaldová), Blažena Holišová (Marie Zápotocká), Eva Čeřovská (neteř Zápotocké Věra, Mirkova dívka), Václav Lohniský (Rudolf Bechyně), Oldřich Janovský (Antonín Hampl), Bohuslav Ličman (Josef Hais), Zdeněk Buchvaldek (Stanislav Kostka Neumann), Ladislav Lakomý (Josef Hora), Miroslav Částek (Ivan Olbracht), Josef Čáp (Jaroslav Seifert), Jiří Juřina (Vítězslav Nezval), Jiří Wohanka (Julius Fučík), Walter Ruge (Ernst Thälmann), Karel Hábl (Oto Synek), Antonín Hübner (Josef Stivín), Václav Král (Jan Malypetr), Ludmila Roubíková (Fráňa Zemínová), Josef Střecha (Alfréd Meissner), Raoul Schránil (Roudnický), Pavel Spálený (Václav Jaroslav Klofáč), Josef Štefl (Komárek, komunista z Blanska), Antonín Vejr (Hrubý), Jaroslav Toms (Hruška), František Kropáček (Msgr. Jan Šrámek), Zdeněk Skalický (Karel Engliš), Radoslav Bartoník (předseda v Brně), Karel Adam (Lebeda, dělník v Brně), Jaroslav Cmíral (předseda schůze), František Miroslav Doubrava (pokladník odborů), Ota Žebrák (bratr Červinka, člen strany národně socialistické), Oldřich Vykypěl (starší dělník v Brně), Miroslav Vlček (prezidiální šéf), Vladimír Fürst (místopředseda Zierhut), Jindřich Narenta (policejní komisař), Věra Hanslíková (hospodyně Malířová), Hugo Kaminský (ministr Mlčoch), Jindřich Heidelberg (místopředseda Lukavský), Jiří Brož (předák / komunistický poslanec / delegát v Brně / delegát z Plodinové burzy), Zdeněk Braunschläger (redaktor), Jan Pohan (redaktor), Viktor Maurer (poslanec), Jan Řeřicha (dělník v hospodě), Slávka Hamouzová (panička z Lucerny), Vladimír Švabík (dělník), Lubomír Krystlík (komunistický poslanec), Jan Waldmann (poslanec), Roman Holát (zástupce kraje), Miroslav Mokošín, Jiří Žák, Jaroslav Vágner (Jílkův stoupenec), Josef Kubíček (krajan z Moravy), Alois Vachek (poslanec), Mirko Musil (komunistický poslanec/policista), Marie Landová (komunistická poslankyně), Jiří Zavřel (krajan z Moravy), Jaroslav Synák (poslanec), Jaroslav Klenot (tajný/dělník), Otto Lackovič (Jílkovec), Eva Trunečková (komunistická poslankyně), Vladimír Navrátil (poslanec), Zdeněk Štěpánek (dělník z Lucerny), Jan Kotva (krajan z Moravy), Josef Engel (policista), Václav Kotva (dělník na Kladně)
 
 
námět:
Jaroslav Matějka
 
 
scénář:
Jaroslav Matějka, Antonín Kachlík
 
 
kamera:
Ivan Šlapeta
 
 
hudba:
Vladimír Sommer
 
 
výprava-architekt:
Milan Nejedlý, Jiří Hlupý
 
 
střih:
Jaromír Janáček, Zdeněk Stehlík
 
 
zvuk:
Jiří Pavlík
 
 
vedoucí produkce:
Jan Balzer, Karel Kochman
 
 
zpěv:
Jan Kotva (píseň "Pre muziku")
 
 
II. kamera:
Richard Valenta, Václav Helliman
 
 
masky:
Jiří Hurych
 
 
dramaturgie:
Ludvík Toman, Václav Šašek
 
 
pomocná režie:
Jiří Růžička, Lada Vacková, Elmar Kloss
 
 
fotograf:
Miloslav Mirvald
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.