Jalna (1935)

Jalna
    Žánr: drama / romantický
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 78 min.
„Sto let života jedné rodiny“
Jedním ze světově proslulých románů tzv. „červené knihovny“ je nepochybně románová sága kanadské spisovatelky Mazo de la Roche (1879 – 1961). Romantický příběh vypráví po dobu celého jednoho století ságu osudů jedné rodiny. Je to rod Whiteoaksových z města Jalna (odtud také název románu). Na počátku této ságy stojí mladý Whiteoaks, nadaný romanopisec, jehož jeho kroky zavedou do New Yorku. Zde poznává půvabnou dívku, která naprosto uchvátí jeho srdce. Ožení se s ní a odvádí si svou choť na rodinné sídlo do Jalny, kde musí čelit mladá žena nepřátelství ostatních Whiteoaksových. Na pozadí této hlavní linie se rozehrávají i osudy dalších členů rodiny.

Není bez zajímavosti, že osudy rodu Whiteoaksů se odehrávají v celkem 16ti knihách Mazo de la Roche v celkovém časovém rozmezí 1854 – 1954. Ještě více je překvapivý fakt, že příběhy rodinné ságy nevznikaly v časovém sousledu, tzn. že díly napsané později, se odehrávaly nezřídka před příběhy již vydanými. Proto lze říct, že každá z knih představuje svým způsobem ucelený samostatný příběh. Jalna vznikala postupně od druhé poloviny 20. let 20. století až do let padesátých. Bylo prodáno více než 11 miliónů výtisků celé série, v anglickém jazyce vyšla Jalna ve 193 vydáních, po 92krát vyšla také v jazycích zahraničních.  Autor: Hortensie

režie:
John Cromwell
 
 
hraje:
Kay Johnson (Alayne Archer Whiteoaks), Ian Hunter (Renny Whiteoaks), C. Aubrey Smith (Strýček Nicholas Whiteoaks), Nigel Bruce (Maurice Vaughn), David Manners (Eden Whiteoaks), Peggy Wood (Meg Whiteoaks), Jessie Ralph (Babička Whiteoaks), Theodore Newton (Piers Whiteoaks), Halliwell Hobbes (Strýček Ernest Whiteoaks), George Offerman (Finch Whiteoaks), Clifford Severn (Wakefield 'Wake' Whiteoaks), Molly Lamont (Pheasant Vaughn Whiteoaks), Forrester Harvey (Rags, Rags, Butlerův šofér)
 
 
námět:
Mazo de la Roche
 
 
scénář:
Garrett Fort, Lawrence P. Bachmann, Anthony Veiller
 
 
kamera:
Edward Cronjager
 
 
hudba:
Alberto Colombo
 
 
výprava-architekt:
Van Nest Polglase
 
 
kostýmy:
Walter Plunkett
 
 
střih:
William Morgan
 
 
zvuk:
Earl A. Wolcott
 
 
produkce:
Kenneth Macgowan
 
 
zpěv:
Molly Lamont ("There is a Tavern in the Town" , "Little Brown Jug" / "Bridal Chorus Here Comes the Bride" , "There is a Tavern in the Town" , "Little Brown Jug", "Silent Night, Holy Night")
 
 
zvláštní efekty:
Harry Redmond (supervize)
 
 
masky:
Fred Frederick
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.