ohodnotit

Jan Hus [TV film]

Žánr:
Rok:
2015
Délka:
80 minut, 3 díly
„I ta největší oběť za pravdu může mít smysl.“

Obsah filmu Jan Hus

 
Do příběhu vstupujeme ve chvíli, kdy mocenské spory králů Václava a Zikmunda sužovaly Čechy. Zikmund se chtěl zmocnit českého království, uvěznil Václava v Rakousích, nechal drancovat královský poklad, jeho Kumáni vypalovali české vesnice. A odvážný kazatel Jan Hus volal z kazatelny: „I pes, i had si chrání svůj pelech! Jsou snad Češi horší než psi a hadi?“ Pak vzbouřil půlku univerzity, když sepsal apelaci všem mistrům a zemskému sněmu. Byl to on, kdo královně Žofii přinesl nabídku vlivných přátel, aby mohla pod jejich ochranou odjet do Bavor k rodině, protože by teď v Praze nebyla v bezpečí. Královna kategoricky odmítla. „Jsem česká...
 
Související odkaz
 
RECENZE: Dva objevy obří ságy: Jan Hus miloval královnu a koupání

Pečlivá? Ano. Výpravná? Ano. Důstojná? Ano; to vše se ostatně od nákladné trilogie k 600. výročí upálení Jana Husa čekalo. Ale nová verze, jež obsadí ode dneška do neděle tři večery na ČT 1, nepřekvapuje ani výkladem, ani ztvárněním, ani portrétem hrdiny. číst dál

Hodnocení: 55 %

 
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

Puppet-Master
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 6.7.2019
Jan Hus, protože zrovna běží v TV, vyburcoval   mne ke komentáři. Žádný herec nemá charisma   do žádné role, dobová rétorika přenesená do   dnešního stylu komunikace, ještě, že   společně se nedohodli, že si za rohem dají   jointa, nevhodná hudba, náhledy na jednotlivé   historické osobnosti připomíná stávající   americké rádoby historické filmy, kdy se nic   nedozvím v podstatě o nikom. Jediný význam,   že další generace si možná všimne jména a   třeba se podívá o koho jde a o co go.   Porovnání s původním originálem s p.   Štěpánkem a dalšími skvělými hereckými   osobnostmi by byla jen urážka. Tento plagiát   určitě neuvedu do své malé soukromé sbírky.
Stan.K.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 15.10.2018
Jan Hus/?/
Lituji těch,kteří uvěří a...nezajímají se   o historii,je snadné manipulovat mládí.Drama   určitě ano,ale bohužel poplatné dnešní   době.Věřím,že pokud by se režie ujal   p.Strach dopadlo by vše podstatně lépe.
Xpojntman
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 15.10.2018
Nepovedená propagace Jana Husa a jeho   plenitelského kaciřsví - středověkého   komunismu. Nezopovědné ohrožování Evropy a   křesťanství v době nestabilního středověku.   Film natočen bývalým předsedou KSČM, což   hovoři za vše. Je nekvalitní.
Elca236
Hodnocení:
Přidáno: 16.6.2015
V době, kdy nám obrazovka televize nabízí   oddechové seriály se objeví umělecký   počin.
Osud Jana Husa známe ze školních   lavic, proto mě oslovilo umělecké zpracování   tohoto historického příběhu, který kamerou,   světlem, lokacemi a výpravou, přesně   přiblížil nádheru a honosnost královských   komnat i půvab venkovských obydlí, dobu ve   které se osud Jana Husa odehrává. Režisér   tohoto filmu vyjádřil období v našich   dějinách, kde i bez dialogu je film   srozumitelný. Ale přesto musím zdůraznit ,že   herecké výkony postav jsou vyjímečné. Moc a   touha po spravedlivém řádu společenství je   neustálým bojem lidstva. Závěr filmu, který   končí plamenem je symbol stálých nepokojů.
Frolíček
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 4.6.2015
Oceňuji snahu tvůrců vzdát hold světoznámé   osobnosti k jejímu blížícímu se výročí.   Nešetřilo se na výpravě, obsazení bylo   slušné, jen hysterický Dolanský mi hodně   vadil, spousta relativně neznámých, i když   kvalitních herců, doplněných známějšími,   kde Kňažko vévodil. První díl pomalejší,   rozjezdový, druhý už více vyhrocenější, s   lepším výkonem Hádka v hlavní roli, třetí   důstojným završením, tedy až na tu hudbu, ta   mě vadila a zdůrazňuji ještě jednou, vadila a   rušila při sledování. Postav přehršel, ale   poučený laik netápal, i když třeba Viklef pro   mne byl novinkou, toho mi nikdo na základce při   dějepisu nezmínil. On ani ten Jirásek o něm   nepsal.
Srovnávat s Vávrovým Husem se tento   třídílný film podle mne moc nedá, už jen   díky rozestupu let při zpracování a jinému   způsobu předvádění (celovečerní film versus   televizní minisérie).
Vzniklo však slušně   vypadající dílo, které jako poctu beru a   České televizi, jako veřejnoprávnímu médiu,   které toto vytvořilo i z mých příspěvků,   lát nebudu.
Představitelé církve se za   upálení Husa omluvili. Pozdě, ale přece.
radegaster
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 2.6.2015
Promarněná šance
Fiasko. Na jedné straně skvělí herci ve   vedlejších rolích (Javorský, Kňažko,   Dlouhý), na straně druhé všechno ostatní   špatně. Atmosféra 15. století nikde, naprosto   matoucí scénář obsahující velké množství   postav, ve kterých se divák ztrácí, absolutně   nedobová Kocábova hudba (když se rozezvučí   elektrické kytary u Husova upálení, chtěl jsem   ve zlosti něco hodit na obrazovku). Samotný Hus   v podání Matěje Hádka působí spíše   směšně než důstojně, ale jinak výkony   herců mimo výše zmíněných za moc nestály   (velmi diplomaticky řečeno). Bohužel selhává   i Svobodova režie, který neví, jestli chce   točit komorní drama nebo velkofilm (zcela   tragická práce s komparsem), o kolísavém a   rozvláčném tempu vyprávění nemluvě. Je   hezké, že se Svobodův Jan Hus snaží   dekonstruovat zaběhlá klišé o této době (Hus   tentokrát nerevoltuje proti středověkému   feudalismu), ale výsledek přináší brutální   zklamání, bohužel. Jako určitá oponentura   vůči Janu Husovi Miloše V. Kratochvíla a   Otakara Vávry Svobodův Hus selhává
Sashae
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 1.6.2015
Myslím, že největší slabinou filmu je   obsazení herci, kteří se na hlavní role   nehodí. Všichni - Hádek, Dlouhý, Javorský   jsou herci bez patřičného charizma, takoví,   jako nakonec vždy, "vyblití".   Štěpánek od Vávry, to je prostě ONO. Film se   ani zdaleka nemůže přiblížit dílu   rež.Vávry, natož je srovnávat. Škoda peněz.
hlavsa5
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 31.5.2015
Nečekal jsem žádné velkolepé dílo, ale byl   jsem mile překvapen, protože film uvedl spoustu   souvislostí, které jsou podstatnou součástí   Husova příběhu. Kňažko, Hádek, Dlouhý,   Javorský... Jejich herecké výkony jsou na   úrovni. Myslím, že kdyby se našlo vice peněz,   tak by se dal udělat idobrý velkofilm. Trochu   mě zarazila hudbapři upálení Husa. Nebyla to   žádná gradace ale spíš takový muzikálový   výkřik.
Ofilek
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 31.5.2015
hůza
Něco tak hrozného jsem nečekal. Špatné   obsazení, herci nemají potenciál na tento druh   rolí. Umíte si představit, že by za takovým   Husem šly davy lidí? Neodpovídá ani věkem,   těžko by stihl napsat tolik spisů. Pan   režisér nepochopil postavu Jana Husa a je to   hanobení této historické postavy.
toaneta
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 30.5.2015
První díl jsem se musela nutit dokoukat. Nudné,   nepřehledné. Matěj Hádek má určitě větší   potenciál pro roli Jana Husa, ale neměl moc   možností ji v tomto díle využít. Působil   jako celkem nevýrazná postava. Nejlepší byl   Vladimír Javorský jako král Václav. Byl to   spíše hraný dokument. Husova kázání plnila   Betlémskou kapli posluchači všech stavů. A zde   bylo jen málo posluchačů.

Druhý díl byl   podstatně lepší. Představitel Jana Husa už   dostal možnost hrát a jeho výkon se mi líbil.   Děj dostal spád a napětí. Období po zatčení   zatím nejlepší děj z obou částí.
Nechci   srovnávat s Vávrovým filmem. Co ale zvládal   pan režisér Vávra skvěle, byly davové scény   s komparsem. To bylo vidět i v jeho jiných   filmech.
Třetí díl rozhodně nejlepší.   Matěj Hádek zvládl roli v této části   nejlépe. Jan Hus osamocený ve vězení, jizvy po   okovech, jediným společníkem je mu poštolka.   Drama člověka, který ví, jaký konec ho   čeká. Také se mi líbilo začlenění osudu   mistra Jeronýma, kterého čekal o něco později   stejný osud. Scéna upálení byla natočena   působivě. Bohužel ji rušila naprosto nevhodná   hudba.
A nakonec musím vyzdvihnout výkon Milana   Kňažka v roli příslušníka dominikánského   řádu, který svým symbolickým odchodem do   ústraní kláštera přejde na druhou stranu   barikády.
Je dobře, že se tvůrci pokusili   natočit osud Jana Husa. Ne vše se povedlo, ale   pokud film v divácích probudil zájem o hlubší   seznámení s touto osobností a dobou, kdy žil,   tak rozhodně přispěl k dobré věci.
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih15761minih15761Pevnost (1983) 
The Keep n
minih47912minih47912Oko dravce (2008) 
Eagle Eye n
minih55690minih55690Predátoři (2010) 
Predators n
minih66888minih66888Kovbojové a vetřelci (2011) 
Cowboys & Aliens n
minih40776minih40776Kauza CIA (2006) 
The Good Shepherd n
minih28324minih28324Blair Witch: 20 let poté (2016) 
Blair Witch n
minih6381minih6381Dívka se třemi velbloudy (1966) 
n
minih48227minih48227Brigády Tygrů (2006) 
Les Brigades du Tigre n
minih101094minih101094Sněhulák (1982) 
The Snowman n
minih87822minih87822Grimm (2011) [TV seriál] 
Grimm n

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Poslední útěk Jeronýma Pražského (2018) [TV film]

 Poslední útěk Jeronýma Pražského (2018) [TV film]
Poslední útěk Jeronýma Pražského n
 
Země: Česká republika
Režie: Lubomír Hlavsa

(neoficiální pokračování)

Jan Hus (1954)

 Jan Hus (1954)
Jan Hus n
 
Žánr: historický / drama
Země: Československo
Režie: Otakar Vávra

(remake)

Hodnocení filmu

58.1 % (58)
7   - curil
6   - green-tea
7   - hvezdyn
7   - Frolíček
6   - klasifikát
8   - New
5   - Snura
6   - mikee007
4   - Xpojntman
7   - Zimmy871
2   - radegaster
5   - Kycky
8   - hlavsa5
9   - Minnie
6   - kudrna6
9   - Jarda1420
7   - Milicent
8   - Blanche21
2   - ert
5   - mrakoslap
Jan Hus (2015) [TV film]Jan Hus (2015) [TV film]Jan Hus (2015) [TV film]Jan Hus (2015) [TV film]
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 168188
Osobností: 664806
Fotografií: 659105
Plakátů: 316675
Obsahů a biografií: 154941

Poslední komentáře

Waterloo po česku (2002)

Waterloo po česku
Tenhle film znamenal úplné   dno pro Víta Olmera. Na něj   se tento dříve schopný a   uznávaný režisér dostal   už v polovině 90.let svojí   více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 1 / 10

Motýlí mrak (1977)

Motýlí mrak
Příběh ze stejné doby a na   stejný námět jako je   oceňovaný film "Milostný   život Budimira Trajkoviče"   (r. Dejan Karaklajič - 1977).   více >

Autor: curil | Hodnocení: 8 / 10

Jízda v bouři (1966)

Jízda v bouři
Vážnější zamyšlení v   klasickém filmovém westernu   nad tradičním americkým   pojetím spravedlnosti bez   spravedlivého soudu. Do   podobné více >

Autor: curil | Hodnocení: 9 / 10

Knoflíková válka (2011)

Knoflíková válka
V šedesátých letech se   objevila komedie o dvou   vesnicích a dvou partách   kluků. Od té doby přišlo   na svět několik dalších   verzí jedna více >

Autor: Ondra44 | Hodnocení: 1 / 10

Musím tě svést (2002)

Musím tě svést
Nebýt herců dopadlo to   nejspíš ještě hůř.   Obsahově je to hrozně   předvídatelně a vlastně o   ničem. Jako komedie to tedy   rozhodně k více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení