Katakomby (1940)

Katakomby
81.7 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 23.2.1940        
    Délka: 89 min.
„Samorostlý úředník krůček po krůčku stoupá ke kariéře. S naprostou samozřejmostí a dokonalostí dokáže poučovat i své nadřízené.“
Starý zkušený úředník, oficiál Borman, pracuje ve sklepních kancelářích Pozemkového úřadu. Mezi jeho kolegy je i mladý a pohledný doktor Marek, kterého občas navštěvuje kamarád, inženýr Rudík. Objektem jejich společného zájmu jsou dvě mladé ženy, objevující se za oknem protějšího domu - dcera ředitele úřadu Irenka a přítelkyně pana ředitele Nasťa. Když se koná slavnostní večírek na počest prezidenta úřadu, je pro nedostatek mužů, jež by dělali dámám společnost, pozván také doktor Marek. A protože ředitel je vášnivý karbaník, je přizván jako třetí do mariáše Borman. Zatímco Marek udělá dobrý dojem na ředitele i jeho choť a padne do oka slečně Nastě, odehrává se u stolku pravá karetní bitva. Přestože dostal Borman od pana ředitele instrukce, neřídí se jimi a nejvyššího nadřízeného bez milosti obehraje. Právě jeho nepodlézavost však udělá na pana prezidiálního dojem a získá mu nejen jeho důvěru, ale také nečekané ocenění, kterým zkříží nejeden plán.

Zdroj: Nova

režie:
Martin Frič
 
 
hraje:
Vlasta Burian (oficiál Borman), Jaroslav Marvan (přednosta úřadu Sýkora), Čeněk Šlégl (ředitel Pozemkového úřadu Kryštof), Theodor Pištěk (prezidiální Klásek), Adina Mandlová (Nasťa Borková), Antonín Novotný (úředník Dr. Marek), Raoul Schránil (Ing. Jiří Rudík, Markův spolužák), Nataša Gollová (Irena, dcera ředitele Kryštofa), Růžena Šlemrová (Malvína, Kláskova manželka), Miloš Nedbal (vrchní revident Kefurt), Bohuš Záhorský (revident Hlinka), Jindra Láznička (sluha v katakombách Baltazar), František Filipovský (servilní úředník Šmíd), Věra Noháčová (barmanka), Bedřich Ulrych (poslíček), Kocourkovští učitelé (úředníci z katakomb), Karel Černý (konzul Marek), Anna Steimarová (manželka konzula Marka), Blažena Slavíčková (dcera konzula Marka), Josef Bělský (ředitel módního salónu), Dora Martinová (dívka na večírku)
 
 
námět:
Gustav Davis (divadelní hra)
 
 
scénář:
Václav Wasserman
 
 
kamera:
Václav Hanuš
 
 
hudba:
Julius Kalaš
 
 
výprava-architekt:
Jan Zázvorka
 
 
kostýmy:
Hana Podolská
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
František Šindelář
 
 
vedoucí produkce:
Rudolf Stahl
 
 
zpěv:
Vlasta Burian, Kocourkovští učitelé
 
 
text písně:
Karel Hrnčíř
 
 
masky:
František Rous
 
 
asistent režie:
Eduard Šimáček, Rudolf Stahl
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.