Morgiana (1972)

Morgiana
85.2 %
 
 
 
 

Další název: Černá kočka

    Žánr: drama / mysteriózní
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.9.1972        
    Délka: 99 min.
„Touha po bohatství je mnohdy silnější než sesterská láska... Iva Janžurová v dvojroli příběhu o dobru a zlu, o nenávisti a lásce“
Film vypráví o dvou sestrách, Viktorii a Kláře. Po smrti otce každá zdědila část značného majetku, takže měly relativně bezstarostný život. Sestry byly naprosto rozdílné povahy i vzhledu, zatímco Klára, která byla krásná a hodná, možná až naivní, Viktorie byla ošklivá a povahově cynická a tvrdá, což bylo způsobeno tím, že dost trpěla svým vzhledem a byla nešťastná, své sestře záviděla její krásu i nápadníky, byla si plně vědoma, že nejspíš nikdy nebude mít milence či manžela a že se jí lidé vyhýbají. Jejím jediným opravdovým přítelem byla její kočka Morgiana. K sestře měla zvláštní vztah, svým způsobem ji měla ráda, ale závist začínala být pomalu ale jistě silnější. Klára měla Viktorii upřímně ráda a bylo jí jí líto.
Viktorie se rozhodla zajít ke kartářce, a z jejího věštění dospěla k názoru, že právě Klára stojí v cestě jejímu štěstí. Uvěří, že pokud její sestra nebude, její nápadníci, majetek, vše bude její, a zaslepena touto nadějí, rozhodne se pořídit jed, který zabíjí pomalu a nenápadně.
Sestře jed podá, ale je zmítána záchvaty výčitek a nenávisti zároveň. Ihned potom odjede na své venkovské sídlo. Začne v ní hlodat podezření, zda nebyla podvedena a zda jí místo jedu nebyla prodána obyčejná voda. Rohodne se tedy vyzkoušet jed na psovi, kterého našla její sestra. Jenže byla vyrušena, a když se vrátila do místnosti, miska byla prázdná. Nebyla si však jistá, kdo jed vlastně vypil. Mezitím dostala zprávu, že její sestra onemocněla, že nikdo neví co to je, prý - chce se jí pořád pít a je slabá. Tak tedy Viktorie poznala, jak se otrava projevuje. Když onemocněl syn její služky, byla hrůzou bez sebe, že jed, který chtěla vyzkoušet na psovi, vypilo to dítě. Ukázalo se však, že dítě jen obyčejně onemocnělo a uzdravilo se. Pořád tedy neměla jistotu, komu to vlastně dala.. Až pak si všimla, že její milovaná kočka pořád pije..
Jak film dopadne prozrazovat nebudu, abych vás nepřipravila o poslední špetku napětí, pokud jste ho ještě neviděli. A za podívání opravdu stojí!  Autor: Hellish_Satanica

režie:
Juraj Herz
 
 
hraje:
Iva Janžurová (Klára / Viktorie), Josef Abrhám (Marek), Nina Divíšková (Otýlie), Petr Čepek (Glenar), Josef Somr (opilec), Jiří Kodet (Bessant), Jiří Lír (důstojník), Ivan Palúch (Karel), Zuzana Fišárková (Mercedes), Marie Drahokoupilová (Alžběta), Jana Sedlmajerová (Eva), Karel Augusta (dr. Mayer), Václav Vondráček (správce), Olga Przygrodská (mladá služka), Jana Posseltová (ošetřovatelka), Stanislava Hojsáková (Rosa), Drahomíra Fialková (Nela), Jindřiška Gabriela Preissová (Gerda), Renata Vlčková (posluhovačka), Jan Vlček (výčepní), Václav Vodák (důstojník)
 
 
námět:
Alexander Grin (novela "Jessie a Morgiana")
 
 
scénář:
Vladimír Bor, Juraj Herz
 
 
kamera:
Jaroslav Kučera
 
 
hudba:
Luboš Fišer
 
 
výprava-architekt:
Zbyněk Hloch
 
 
kostýmy:
Irena Greifová, Miloslava Šmídová
 
 
střih:
Jaromír Janáček
 
 
zvuk:
František Černý, Ivo Špalj (zvuková režie hudby)
 
 
vedoucí produkce:
Ladislav Hanuš
 
 
mluví:
Oldřich Vlach (hlas důstojníka Karla)
 
 
dramaturgie:
Věra Kalábová
 
 
pomocná režie:
Miloš Kohout
 
 
fotograf:
Karel Ješátko
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.