Náš dědek Josef (1976)

Náš dědek Josef
70.9 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.9.1977        
    Délka: 105 min.
„Má sice už dávno za sebou devadesátku, ale to mu nebrání v neustálém vymýšlení klukovin.“
POZOR, SPOILER

Z vinohradu kráčí starý Oujezdský, zvaný Šantala. Je mu přes devadesát a ještě stále nepustil vinohrad, na což čeká jeho věčně žíznivý syn František. Touž cestou kráčí dva věční kamarádi i rivalové - starý buřič a švec Pokorný. Jeho druh je Huňáček, zvaný celfotr. Protože je předzpěvák na funusech a procesích. Nu a konečně jde po téže cestě i dědek Josef. Je stár devadesát pět let. A kráčí za těmi, co už prošli. Na vínečko, na kartičky.

Vinobraní 1949
Ti čtyři výše jmenovaní v poklidu mastí karty, když za nimi přijde Franta se třemi opilými kamarády. Chce po otci víno, ale ten mu a jeho kamarádům dát nechce. Franta slibuje pomstu.

Druhý den ráno se nese vesnicí, že je Šantala po smrti, zavražděn svým vlastním synem. U soudu způsobí dědek svou výpovědí trochu rozruch. Franta dostává za otcovraždu patnáct let.

Hody
Bratr ukradne bratrovi májku. Nastane rvačka a mela. V této hromadě dědek zabaví nenápadně šátek z máje a mizí. I se šátkem. Za vrácení musí dát okradení šedesát litrů vína. A i dědek chce „výpalné“. Tak se mají dobře všichni.

Hon
Mladý Josefův vnuk se na honu dopustí prohřešku za pět litrů. Ale také vidí ševce Pokorného ukrývat ulovenou zvěř. S dědou uzavřou dohodu, že nic neviděl. Nu a po honu se odbývá pasování a přijímání nováčků do cechu Hubertova. Tři adepti jsou opilí na šrot, ale ještě musí tančit. Josefův vnuk to zvládne.

Vánoce
Děda Josef jde s kamarády krmit lesní zvěř a cestou jim vypráví, co zažil o Vánocích před lety. Místní pán jej přinutil k zimní jízdě a byla z toho polízanice.

Silvestr
Dědkova manželka natře kostelníka, že on natřel dědu, když ho viděl v hospodě. Děda neváhá a hned peče s kamarády oplatky. Vyhmátnou ho v putyce a všichni si s ním řádně připíjejí. Když je kostelník na plech, ukradnou mu klíče. Ty dá děda vnukovi a ten zase se svými kamarády o půlnoci rozezní zvony na věži. Vznikne panika a kostelník nikde. Takže je zbaven funkce a ta je přidělena Huňáčkovi, který po ní vždycky toužil.

Předjaří
Je schůze o vstupování do družstva. Dědek si z toho dělá legraci, on totiž nic nemá.

Jaro
Onemocněla dědkova manželka. Ví, že je na smrtelné posteli, a přesto nemůže dědkovi zapomenout malý románek s tlustou vdovičkou. Pak dědkovi ještě vydyndá kvůli slepici a zesne v pánu.

Děda sedí s kamarády u splavu a vzpomíná, jak se baron pomstil faráři. Ten na něho nasazoval při kázání, a tak baron sezve všechny chlapy a také je všechny pije. Před procesím. To pak ovšem vypadá velmi zajímavě.

Senoseč
Dědek Josef jde pomáhat kosit louku a zblbne i své kamarády. To je tak, když někdo nevstoupil do kolchozu. A když je pak na náměstí sraz lidu, je slyšet střelbu a na zemi leží mrtvý muž. Na kusu papíru je napsáno, že tak dopadne každý, kdo bude lidi honit do kolchozu.

Svaté vojsko
Je tu opět procesí. Mladí se dost přiopijí a běhají nahatí po střeše kuželníku. Nu, poprask je z toho dost velký.  Autor: Pitryx

režie:
Antonín Kachlík
 
 
hraje:
Bohuš Záhorský (děda Josef), Svatopluk Skopal (Josefův vnuk), František Filipovský (švec Jan Pokorný zvaný Prťák), Miroslav Homola (bývalý obecní policajt Chroust), Otomar Korbelář (Frantina Oujezdský, zvaný Šantala), Josef Kemr (Francek, syn Oujezdského), Vladimír Hlavatý (Huňáček zvaný Celfótr), Jiřina Šejbalová (Josefova žena Anna), Oldřich Vykypěl (Petr, nejstarší Josefův syn), Vladimír Menšík (Vejmelka zvaný Trdlifaj), Arnošt Faltýnek (Kvasnička), Antonín Ženčák (Psota), Rudolf Chromek (hostinský Bekiš), Marie Mottlová (Bekišová), Ladislav Večeřa (lesmistr Marek), Jiří Brož (Lojza), Jiří Bruder (statkář Cetl), Jaromír Crha (děkan Kudláček), Jana Ebertová (Zlámalka), Miloš Kopecký (baron), Oldřich Janovský (farář), Rudolf Jurda (dr. Pátek), Vladimír Hrubý (regenschori), Jana Robenková (žena regenschoriho), Jarmila Lázničková (nuzačka), Jiří Lír (komorník Fricek), Petr Pospíšil (Ivan), Ladislav Křiváček (Emánek Cepeš), Alena Růžičková (Cepeška), Helena Růžičková (vdova), Svatopluk Skládal (kramář Čejka), Miloslav Svoboda (kostelník Vincek Kubiš), Václav Švorc (soudce), Robert Vrchota (starosta Dunděra), Stanislav Zindulka (příslušník SNB Cancour), Olga Hauková-Šteflová (Cancourka), Jan Cmíral (kovář), Ladislav Gzela (myslivec Maděrič), Stanislav Fišer (starý myslivec / sedlák), Zdeněk Kampf (učitel Vranka), Miloslav Homola (Vondráček), Mojmír Heger (Hejda), Karel Heřmánek (první stárek Milín, vnuk dědy Josefa), Zdena Kružíková (stárková), Jiří Jurka (Olin), Jan Kuželka (Kulich), Lubomír Krystlík (ministrant), Arna Mohelská, Edita Dindělová (Andula, Kulisova žena), Lumír Peňáz (okresní tajemník), Jaroslav Šanda, Zdeněk Blažek (člen kapely), Marie Landová (členka panstva/babka), Helena Kružíková (matka), Jaroslav Synák (advokát), Jaroslav Klenot (mladý sedlák), Jiří Šašek (Francek Vatling), Vladimír Brabec (lovec), Jiří Olijnyk (Zuzák), Milan Jedlička (lovec)
 
 
námět:
Jaroslav Matějka (román)
 
 
scénář:
Jaroslav Matějka, Antonín Kachlík
 
 
kamera:
Josef Illík
 
 
hudba:
Oldřich Flosman
 
 
výprava-architekt:
Milan Nejedlý
 
 
střih:
Jaromír Janáček
 
 
zvuk:
Jiří Pavlík
 
 
vedoucí produkce:
Jan Balzer
 
 
II. kamera:
Adolf Hejzlar
 
 
masky:
Jiří Hurych
 
 
dramaturgie:
Věra Kalábová, Milena Honzíková
 
 
pomocná režie:
Jiří Růžička
 
 
fotograf:
Miloslav Mirvald
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.