ohodnotit

Pianista

Le Pianiste

Další název:
The Pianist
Rok:
2002
Délka:
149 minut
Premiéra v ČR:
6.2.2003
„Hudba byla jeho vášní. Přežití byl jeho mistrovský kus.“

Obsah filmu Pianista

 
Film Pianista je příběhem Wladyslawa Szpilmana, skvělého pianisty a uznávaného interpreta Chopinových skladeb. Příběh začíná v okamžiku, kdy ve varšavském rádiu zní Chopinovo Nokturno v C# moll v jeho podání. Píše se rok 1939 a Szpilmanovi je 28 let. Polsko je napadeno německými vojsky, která brzy přicházejí i do jeho hlavního města Varšavy. Téměř okamžitě jsou uplatněny tvrdé restrikce vůči zdejší židovské komunitě. Szpilman a jeho rodina - rodiče, bratr a dvě sestry - žili až dosud spokojeným životem, brzy jsou však také donuceni podřídit se ponižujícím pravidlům. Kromě toho, že jim docházejí peníze a jídlo, musí pod hrozbou přísného...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
režie:
Roman PolanskiRoman Polanski  
hraje:
Adrien BrodyAdrien Brody.....Wladek Szpilman [29]   
Thomas KretschmannThomas Kretschmann.....kpt. Wilm Hosenfeld [40]   
Frank FinlayFrank Finlay.....otec [76]   
Maureen LipmanMaureen Lipman.....matka [56]   
Emilia FoxEmilia Fox.....Dorota [28]   
Ed StoppardEd Stoppard.....Henryk [28]   
Julia RaynerJulia Rayner.....Regina   
Jessica Kate MeyerJessica Kate Meyer.....Halina   
Ruth PlattRuth Platt.....Janina   
Michał ŻebrowskiMichał Żebrowski.....Jurek [30]   
Roy SmilesRoy Smiles.....Jicchak Heller [35]   
Valentine PelkaValentine Pelka.....Dorotin manžel [45]   
Andrzej BlumenfeldAndrzej Blumenfeld.....Benek [51]   
Daniel CaltagironeDaniel Caltagirone.....Majorek [29]   
Udo KroschwaldUdo Kroschwald.....Schultz [46]   
Andrew TiernanAndrew Tiernan.....Szalas [36]   
scénář:
Ronald HarwoodRonald Harwood  
námět:
Wladyslaw SzpilmanWladyslaw Szpilman.....kniha   
hudba:
Wojciech KilarWojciech Kilar  
Fryderyk ChopinFryderyk Chopin  
kamera:
Pawel EdelmanPawel Edelman  
střih:
Hervé De LuzeHervé De Luze  
dvd obal trailer
Distributor v ČR:
Falcon
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazykové verze:
anglická, německá, rumunská
 
 
Distribuční verze:
česky, s titulky
 
 
Zvuk:
Dolby Digital (SDDS/DTS)
 
 
Přístupno:
od 12 let
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Pianista >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

collen
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 11.10.2017
Po celou dlouhou dobu jsem se zatajeným dechem   sledovala tento příběh plný válečné   hrůzy.Bylo to neskutečně naturalistické a   kruté a všem filmovým tvůrcům se povedla   mistrovská práce.
ondrink
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.5.2017
fajn film
O druhej svetovej sú toho natočené tony, ale tu   je veľmi dobre zobrazená doba. Film sa nesnaží   zabiehať do rôznych bočných línii a ani   priveľmi nemení lokácie a naozaj vidíme veľmi   podrobne popísaný úsek života tohto pianistu,   vďaka čomu si vieme urobiť oveľa lepšiu   predstavu o II. svetovej vojne ako z iných   filmov.
volam.sa.pistik
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 14.3.2016
Chopin
Dosť toho vysvetľuje, keď prenesie Szpilman   vetu, keď Židia nesmú do jednej kaviarne:   "Viete, ľudia sú takí, chcú byť   lepšími nacistami ako Hitler." Silný   príbeh, prvý raz, keď som ho videl dávno, ma   prekvapil koniec, kto ho vlastne zachránil a to   vlastne troška súvisí aj s prvou vetou, že   niektorí stáli aj na strane dobra a boli   ochotní spraviť aj dobrý skutok. Ťažko   nájsť niečo pekné v tých chaotických   časoch, ale treba uznať odvahu a aj ochotu   pomôcť niektorých ľudí. A nesmieme opomenúť   krásnu hudbu
jarda53
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 24.1.2014
Jeden z výborných počinů režiséra   Polanského a herecký výkon Adriena Brodyho nás   přikurtuje k obrazovce a chvílemi člověk ani   nedýchá. Je to prostě zážitek a ten nezmizí,   přímo se zavrtá do mozku. Je to opravdu hrůza,   co se zde v Evropě dělo a nám všem bych jenom   přál, tu hrůzu vidět jen v televizi, díky   schopným režisérům. Vždy jsem fandil   hráčům na klavír a kolikrát jsem jenom snil,   že to ovládám i já. Jiné hudební nástroje   mě tak nejsou blízké. Ve filmu máme příběh   pianisty, který přijde o celou rodinu, kteří   na onen svět odešli komínem, a když se stane,   že se skrývá a fašista mu nosí jídlo. Znám   to z polských filmů, že němci obklíčili   ulici, a kdo se nacházel ve špatnou dobu na   zlém místě, zemřel u zdí budov. Velitelé to   nařídili a odpoledne, pod dojmem z dobře   vykonané práce, při návratu domů, přináší   jídlo nějakému, řekněme třeba pianistovi,   kterého nechá při konci války se skrývat,   když ho to baví...
ricky4
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 1.1.2014
Smutný scénář, geniální herci v čele s tim   hlavním. Dojemný snímek, který mě na několik   dní donutil přemýšlet o životě a o té lži,   že žijeme ve špatné době. Houby
enejčel
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.2.2013
Čekal jsem, že film bude pěkný a nemýlil jsem   se. Dobré herecké výkony a filmový štáb mě   nadchnuli. Nicméně, vadilo mi, jak němci mluví   k polákům německy a poláci jim odpovídaj   polsky (v našem dabingu teda česky) a rozumí   jim? To se mi zdá nedodělané, ale možná se   mýlil a pan Szpilman to takhle doopravdy zažil.   Snímek velice chválím, ukazuje zlo v tom   pravém slova smyslu a není divu, že Poláci   nenávidí němce ani rusy. Při Varšavském   povstání Rusové schválně čekali, až němci   povstání potlačí a pak jen udeří a Němce   vyženou, poněvadž Stalin nechtěl Polákům   pomoct, chtěl jejich zemi posovětštit, což se   mu podařilo. Film je pěkný, ale neřekl bych,   že je na 3 oscary a 2 bafty, ale je opravdu   pěkný.
Misantrop
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 9.11.2012
Jeden z mála příběhů z druhé světové   války, který není hloupý a který je prost   obvyklých klišé, jako jsou falešná   sentimentalita, schematičnost postav nebo   agitační propagace toho či onoho politického   názoru (většinou   žido-bolševicko-humanistického). Vidíme vcelku   zdařilý pokus o co nejvyšší možný   realismus: jak v chování postav živých lidí,   kteří se ne vždy chovají správně nebo   nesprávně, ať mají být zlí nebo dobří, tak   i v chování umírajících: lidé umírají   tiše, bez pathosu, bez jinde obvyklých   přehnaných výkřiků, bez efektního   odskakování a zmítání se, bez závěrečných   buditelských proslovů, bez mohutných proudů   vystříklé krve; jejich mrtvá těla realisticky   strnou v nejneobvyklejších polohách apod.   Cenné je dále, že zde nikdo nic mravoličně   nekomentuje, a celý film se dokonce obešel   úplně bez sexu, to je téměř nevídáno! -   Snad jedinou bezvýznamnou chybičku jsem   zaznamenal pouze ve scéně na prkenném nadchodu   nad ghettem: jeden muž z davu statistů se tam   prošel v téže sekvenci nejméně dvakrát až   třikrát za sebou! - Z replik mě zaujala ta,   kterou pronáší kápo nově zverbované   židovské policie: "Někdo to dělat   musí." Ta věta je sice hodně stará a   otřepaná, táhnoucí se staletími a dějinami   poroby, ale přesto stále mocná a vzbuzující   otázky v závislosti na místě a době. Úplně   stejně se dnes odpovídá např. na námitku, že   politika je svinstvo (svině prominou): "Ano,   to je sice pravda, ale někdo to holt dělat   musí." Jedna z otázek, které to budí, je   tato: "Jak bych se zachoval Já, kdyby mě   dnes chtěli lidé takto ponížit, zneuctít,   zotročit neřkuli zahladit? Také bych je nechal   dělat si se mnou, co chtějí? Také bych s nimi   takto krátkozrace spolupracoval na svém   vlastním zničení? A nedělám to již vlastně,   jen jinou formou, ne tak přímou a brutální? A   co ostatní? Nenechali si i oni vnutit jistý   zažitý modus své nesvéprávnosti? Když by jim   bylo nařízeno přestěhovat se, nechat se   zavřít, označkovat, očipovat, platit další   poplatky..., jak by se zachovali?" V jistém   smyslu žijeme vlastně všichni v jakémsi ghettu   - jen tomu tak neříkáme a většina si to ani   neuvědomuje. "Někdo to přece dělat   musí."
karlosphonic
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 3.11.2012
Excelentní zážitek
Předně bych chtěl upozornit,že samotné téma   holokaustu neznamená automaticky,že dávám   lepší hodnocení.Hodnotím film,ne reálnou   tragédii (proto jsem dal třeba nízké   hodnocení u Bílého pekla).
Nechci opakovat,co   zde pozitivního napsali jiní.Mně vždy na   těchto typech filmů neskutečně štvala   podbízivost,vlezlost.Například   "dramatické"pasáže s   dlouhotrvajícím pláčem,dlouhým   chápáním,dlouhé pohledy,dlouhé snímání   mrtvých,atd.,atd.Polanski se těmto pasážím   zcela vyhnul a přitom zrovna tento snímek   působí nejreálněji a nejemocněji,co jsem kdy   válečného viděl.Lidé všude umírají na   ulicích a přeživší jsou tím umíráním a   mrtvolami okolo sebe úplně otupělí.Naprosto   stejně jsem to viděl v dobových   dokumentech.Polanski to prostě nerozpitvává.
V   Pianistovi je také zmínka o bohatých   židovských bankéřích a humor nacistů o   židovském kšeftování.To jsem také jinde   neviděl.Ostatní snímky tak vypadají,že   fašisté tyto lidi nenáviděli prostě jen   tak.
Dvakrát mě režisér nachytal,kdy jsem si   myslel,že pianista se chová nesmyslně a v   dalším záběru mě z toho vyvedl.Nejprve když   mu přítel řekl,aby se choval v bytě tiše a on   hned začal "hrát" na   klavír.Podruhé,když trpěl žízní a přitom   koukal,jak mu teče lák od okurek na zem.Prostě   paráda!
Nechybí ani odzbrojující humor   (Němci na židovské wc nechodí,protože jsou   moc čisté),nebo černý humor (vítání svých   lidí v nacistickém kabátu).
Pianista se mi   nesmazatelně vryje do paměti.Excelentní film.Je   dobře,že byl tak krásně natočen.
Hezký   komentář:mlapiska
Ostrovan
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 6.8.2012
Téma druhé světové války je jistě nosné a   spící emoce snad dokáže probudit i v   anetickém člověku, ale je také obehranější,   než jakákoliv klasika v podání mistra   Szpilmana. Polanski ovšem dokázal zkomponovat   dílo v neotřelé a velmi barevné tónině,   dílo s minimem falešných tónů, dílo, které   člověk poslouchá do poslední noty a až pak   vydechne a jeho ruce propuknou v potlesk.
cabalaci
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 12.5.2012
úžasné
stalo se to co jse mě často nestavá :mrazilo   mě v zádech.Jsem zvyklý na mnohé věci jakož   to příznivce Quentina Tarantina a horrorů ale u   tohohle filmu mne mrazilo v zádech víc než kdy   jindy.Po všech těch hrůzných sci-fi   nestvůrách a akčních hrdinů které budí   hrůzu jsou nakonec nejstrašidelnější činy   které spáchali lidé. Někdy jsem se dokonce   zasmál. Nejlepší drama jaké jsem kdy viděl.
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih46524minih46524Jak se kalila ocel (1975) [TV film] 
Kak zakaljalas stal n
minih140817minih140817Modré stíny (2016) [TV minisérie] 
n
minih41255minih41255Už jsme tam? (2005) 
Are We There Yet? n
minih24488minih24488Větrná hora (1955) 
n
minih79943minih79943Méďa (2012) 
Ted n
minih28350minih28350Čokoláda (2000) 
Chocolat n
minih48405minih48405Poste restante (2010) [TV seriál] 
Poste restante n
minih14362minih14362Noc klavíristy (1976) 
Noc klavíristy n
minih4547minih4547Brácha za všechny peníze (1978) 
Brácha za všechny peníze n
minih12619minih12619Mladá garda (1949) 
Molodaja gvardija n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

87 % (541)
8   - curil
10 - cicis
9   - jarda53
10 - clara.bow
10 - green-tea
9   - Veronika42
10 - MARi0
9   - Frolíček
8   - Justik66
8   - FLA
10 - mia
8   - Edward52
10 - Hugin
4   - M.A.G.
7   - Agostino
5   - Lienocka22
9   - salte
8   - georginaa
9   - BinLADIN
8   - enejčel
Pianista (2002)Pianista (2002)dopisovatelPianista (2002)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 168114
Osobností: 664726
Fotografií: 658759
Plakátů: 316525
Obsahů a biografií: 154875

Poslední komentáře

Projekt Power (2020)

Projekt Power
Tak čím víc o tom   přemýšlím tak nejvíc mě   vadilo na tomto filmu   obsazení do role mladé   raperky . Jinak nápad dobrý   ale pojetí a zpracování   prostě pokulhává.

Autor: wena | Hodnocení: 5 / 10

Kalifka (1970)

Kalifka

Kalifka
Je to politický film.   Průměrný scénář, ze   kterého by se dalo vytěžit   více. Skvostná hudba E.   Morriconeho. A především,   nádherná Romy více >

Autor: K882 | Hodnocení: 8 / 10

Kamarádi Dobré vody (1985) [TV s...

Kamarádi Dobré vody
Tenhle seriálek o partě   pražských pionýru   hledajících klubovnu je sice   označen jako "dobrodružný   rodinný" ale k tomu prvnímu   má dost více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 5 / 10

Sráči (2011) [TV film]

Hodně

Sráči
slabý snímek, který   nezachránili ani známí   herci, kteří ho svým   výkonem taky zrovna   nepodpořili a podali pouze   průměrné výkony. Příběh   o ničem, děj o ničem,   pointa (závěr) slabá...

Autor: Máša13 | Hodnocení: 4 / 10

Fantomas (1964)

Fantomas
Výborná francouzská krimi   komedie. Louis de Funes   právě v tomto roce tímto   filmem a prvním dílem   "Četníků" nastartoval   kariéru hvězdy více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení