Po stopách hvězd: Libuše Šafránková (2008) [TV film]

Obrázek není k dispozici.
80 %
 
 
    Žánr: dokument - hraný
    Země: Česká republika
    Délka: 26 min.
Herečka Libuše Šafránková pochází ze Šlapanic u Brna. Od dětství chodila do různých dramatických kroužků, následně vystudovala herectví na brněnské konzervatoři, hrála Julii v Mahenově divadle v Brně. V roce 1974 ji pak v televizní adaptaci Babičky obsadil režisér Antonín Moskalyk do role Barunky, čímž se jí otevřely nové možnosti. Přešla do Prahy, krátce působila v Divadle Za branou a v roce 1972 odešla do Činoherního klubu. V současnosti ji můžeme vidět na scéně Národního divadla.
Po menších zkušenostech u divadla a první zkušenosti z natáčení Babičky chodily další nabídky od filmu. Další velkou rolí byla Popelka v legendární filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku. Do rolí převážně princezen byla v 70. ? 80. letech obsazována častěji, ale díky jiným příležitostem se vyhnula zaškatulkování. Vedle pohádek (Malá mořská víla, Princ a Večernice, Třetí princ) se doménou Libuše Šafránkové staly především komedie, v nichž prokázala schopnost uplatnit se i v tomto žánru. Po rolích princezen ji začali režiséři obsazovat do rolí mladých dívek, ale až filmy Jiřího Menzela (Vesničko má středisková), dua Zdeněk Svěrák ? Ladislav Smoljak (ve filmu Vrchní, prchni navíc poprvé hrála se svým manželem Josefem Abrhámem) a později Jana Svěráka ji představily v charakterově a v typově různorodých postavách. Nejednou prokázala, že je fenomenální ženskou komičkou, která má dokonalý cit pro přesné načasování gagů, vypointování komické situace a ztvárnění komediální role.
Velké herecké příležitosti dostala Libuše Šafránková v 90. letech, kdy se přehrála z rolí mladých sličných dívek do úloh zralých žen, jímž není cizí ironie a skeptický humor. To vše doplněné oduševnělým zjevem dámy, která dokáže elegantně stárnout. Znovu spolupracovala se Zdeňkem Svěrákem, potažmo jeho synem Janem a dostala velké role v jejich filmech Obecná škola a Kolja (za tuto roli dostala Českého lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon). Ve filmu Báječná léta pod psa ztvárnila složitý charakter v časovém rozmezí třiceti let.
Kromě filmu a divadelních her si zahrála i v několika seriálech, z nichž je nutné připomenout hlavní roli v historickém seriálu Náhrdelník.
Libuše Šafránková je jednou z nejvýznamnějších hereček v dějinách českého divadla a filmu. Vrací se před kameru s rozmyslem a se zaujetím, často po boku svého manžela Josefa Abraháma a často na výzvu tvůrců, kteří si u ní získali patřičný kredit a kteří dokáží přinést látku, která ji zaujme a představuje pro ni výzvu.
Česká televize

režie:
Marek Škarpa
 
 
scénář:
Marek Škarpa
 
 
střih:
Michal Czech, Martin Diviš
 
 
účinkuje:
Josef Abrhám, Pavel Landovský, Václav Vorlíček, Stanislav Zindulka, Jiří Menzel, Karel Smyczek, Matej Mináč, Ladislav Smoček, Zdeněk Kaloč, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Sedláček, Helena Rohanová
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.