Psí maso (2011)

Psí maso (Carne de perro)

Carne de perro

    Žánr: drama
    Země: Chile
    Délka: 81 min.
Režisér a scenárista Fernando Guzzoni na sebe poprvé mezinárodně upozornil dokumentárním snímkem La colorina (2008) o chilské básnířce Stelle Díazové Varínové (1926-2006). Také v celovečerním hraném debutu Psí maso, který bychom nejspíše mohli označit jako psychologické drama, uplatňuje řadu dokumentaristických postupů. Při práci na scénáři vycházel ze skutečných případů represí v období vojenské diktatury a zajímal se o osudy jejich vykonavatelů. Ústřední charakter však nemá být přesnou kopií konkrétního případu, ostatně se ani nedozvíme, jaké činy ve službě bývalému režimu spáchal. Z náznaků můžeme vydedukovat, že patřil k mučitelům, kdysi samozřejmé složce vládnoucí moci.
Guzzoni se snaží zprostředkovat niterný zápas člověka se sebou samým. Vyhýbá se při tom flashbackům a jiným vyprávěcím konstrukcím a vytrvale sleduje titulní postavu Alejandra v jeho každodenní rutině, střídavě ve stísněném prostoru bytu a při pokusech navázat či obnovit sociální kontakty ve vnějším světě. Poznáváme muže trpícího osamělostí a úzkostmi, ambivalentní charakter, který něčím odpuzuje, ale zároveň celou dobu budí zvědavost.
Syrovosti filmu slouží zasazení do nehostinných lokací, použití reálných zvuků, absence filmové hudby a rozostřené či jinak záměrně nedokonalé záběry - z velké části detaily či výřezy bez jasné kompozice. Vypjaté scény hrdinových destruktivních a sebedestruktivních stavů se střídají s tichými, až kontemplativními pasážemi, přičemž nevypočitatelný Alejandro nepřestává být středem naší pozornosti.
Představitel ústřední úlohy Alejandro Goic sice patří k nejpopulárnějším chilským hercům, ale svým projevem autenticitě snímku ani v nejmenším neubližuje. Za svůj mimořádný výkon byl oceněn například chilskou výroční cenou Altazor či cenou pro nejlepšího herce na festivalu v uruguayském Punta del Este.

Alena Šlingerová
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016

režie:
Fernando Guzzoni
 
 
hraje:
Alejandro Goic (Alejandro), Amparo Noguera (Laura), Alfredo Castro (pastor), María Gracia Omegna (Gabriela), Sergio Hernández (Raúl), Cristián Carvajal (lékař), Daniel Alcaíno
 
 
kamera:
Bárbara Álvarez
 
 
střih:
Javier Estévez
 
 
zvuk:
Mauricio López
 
 
producent:
Jacques Bidou, Gunter Hanfgarn, Adrián Solar
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.