Spalovač mrtvol (1968)

Spalovač mrtvol
86.3 %
 
 
 
 

Další název: The Cremator

    Žánr: horor / drama / tragikomedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 14.3.1969        
    Délka: 96 min.
„Hrůzná tragikomedie podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse.“
V roce 1967 vyšel spisovateli Ladislavu Fuksovi román s morbidním názvem Spalovač mrtvol. Marketingově chytlavý titul zaujal pozornost začínajícího režiséra Juraje Herze, který se okamžitě nadchnul pro jeho zfilmování, aniž by knihu vůbec přečetl. Když to vzápětí udělal, byl rozčarován z jejího monologického charakteru. I tak zůstal u původního plánu adaptovat ji do filmové podoby a ve spolupráci se samotným Fuksem napsal scénář ke stejnojmennému snímku.

Spalovač mrtvol vypráví příběh pana Kopfrkingla, úslužného pracovníka krematoria a navenek spořádaného otce od evidentně spokojené, ideální rodiny. Svou židovskou manželku Marii nazývá Lakmé a něžně tituluje Nebeská a to nejlepší chce dopřát i svým dětem, což v důsledku vede k jejich záhubě. Již samotné představení rodiny při návštěvě zoo naznačuje mnohé o jejich vzájemných vztazích – Kopfrkinglova postava je rychlou montáží detailních záběrů spojena s obrazy dravé šelmy a úlisného hada, zatímco tvář jeho ženy se střídá s krásným, křehkým pávem. Děti jsou ukázány při hraní si v kleci jako zranitelné oběti predátora.

Pan Kopfrkingl je mužem slova – téměř celý děj nás provází rozvážný hlas jeho hereckého představitele Rudolfa Hrušínského, který ať už uvnitř, nebo vně scény výstižně přenáší do filmu zmiňovanou monologičnost. Za maskou pozorného, citlivého romantika, který neholduje alkoholu ani nekouří, se však skrývá neurotický psychopat, jehož zájem o východní filozofii a péči o duši lidí přerůstá v nebezpečný komplex spasitelství. Pokrytecký Kopfrkingl, který hlásá svůj odpor k násilí, se v sevřené předválečné atmosféře zasažené šířící se nacistickou ideologií uchyluje k násilné záchraně své neárijské rodiny. Film tak sugestivně odráží, jak se člověk pod tlakem politických okolností a vlivem ostatních mění, respektive odkrývá svou pravou tvář.

Jana Bébarová
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017

režie:
Juraj Herz
 
 
hraje:
Rudolf Hrušínský (Karel Kopfrkingl zvaný Roman), Vlasta Chramostová (nebeská Lakmé / prostitutka), Jana Stehnová (Zina, dcera Kopfrkinglových), Miloš Vognič (Milivoj, syn Kopfrkinglových), Zora Božinová (Reinkeová), Ilja Prachař (Walter Reinke), Eduard Kohout (MUDr. Richard Bettelheim), Míla Myslíková (žena v klobouku), Vladimír Menšík (muž ženy v klobouku), Jiří Menzel (Dvořák), Jiří Lír (Strauss), Václav Štekl (muž s motýlkem), Helena Anýžová (bledá dívka), Jindřich Narenta (muž ve smokinku), Marie Rosůlková (žena), Nataša Gollová (majitelka nevěstince), Jiří Hálek (rámař Holý), Jana Šulcová (dívka), Jan Řeřicha (mládenec), Oldřich Vízner (pan Kája), Carmen Mayerová (Lišková), Libuše Pešková (Podzimková), Václav Kotva (Zajíc), Dimitrij Rafalský (Fenek), Jan Vlček (vrátný Vrána), Václav Halama (zaměstnanec krematoria Pelikán), František Kubíček (Beran), Věra Vlčková (blondýnka), Růžena Vlčková (Anežka), Eva Ulincová (blondýnka), Rudolf Iltis (Stein), Jan Kraus (Vojtěch Prachař), Alfréd Růžička (židovský kantor), Karel Hovorka (starý muž), Karel Fiala (civilista), Jaroslav Toms (civilista), Václav Vodák (civilista)
 
 
námět:
Ladislav Fuks (stejnojmenná novela)
 
 
scénář:
Ladislav Fuks, Juraj Herz
 
 
kamera:
Stanislav Milota
 
 
hudba:
Zdeněk Liška
 
 
výprava-architekt:
Zbyněk Hloch (stavby)
 
 
kostýmy:
Olga Dimitrovová (návrhy kostýmů), Miloslava Šmídová
 
 
střih:
Jaromír Janáček
 
 
zvuk:
František Černý
 
 
produkce:
Jiří Šebor, Vladimír Bor
 
 
mluví:
Josef Kemr (hlas morfinisty Fenka), Jiří Němeček (hlas nacisty ve smokingu), Vladimír Čech (hlas ředitele krematoria)
 
 
II. kamera:
Bohumil Rath
 
 
masky:
František Čížek
 
 
dramaturgie:
Věra Kalábová
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jaromír Lukáš, Radomír Hubáček
 
 
pomocná režie:
Květa Lehovcová, Vladimír Blažek
 
 
fotograf:
Karel Ješátko
 
 
asistent architekta:
Josef Kraus
 
 
výprava:
František Straka
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
František Belfín
 
 
vedoucí výroby:
Ladislav Hanuš
 
 
skript:
Věra Vláčilová
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.