Šťastnou cestu (1943)

Šťastnou cestu
79.1 %
 
 
    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 25.12.1943        
    Délka: 93 min.
„Osudy, sny a přání pěti dívek jsou rozdílné, všechny ale touží po lásce a štěstí...“
Příběh se odehrává v prostředí velkého pražského obchodního domu a vypráví o osudech pěti prodavaček, z nichž každá představuje jiný typ ženy a každá z nich jde vlastní cestou za svým životním cílem.
Pohledná, šarmantní, ale lehkomyslná Helena (Adina Mandlová) sází vše na pochybná přátelství s muži z takzvaného velkého světa. Doufá, že si ji vezme bohatý milenec komisionář Viktor Zych, který ji tajně vydržuje. Ten se však ožení s jinou. Její osud je nejtragičtější. Jejím opakem je rozvážná, citově založená Anna (Jiřina Štěpničková). Osamělá a životem zklamaná mladá žena, poznamenaná tragédií prvního manželství, žije jen pro svou práci. Nakonec najde smysl života ve sňatku s ovdovělým průmyslníkem Klementem. Milena (Hana Vítová) touží po rodinném štěstí. Obtížně šetří se svým snoubencem, číšníkem Martinem, aby se mohli vzít. Když se Martin připlete ke skupině podvodníčků a přijde o spoustu peněz, Milena ho neopustí a dodá mu odvahu začít znovu. Filmem poblázněná Fanynka (Nataša Gollová) marně touží po filmové slávě a neustále všechny upozorňující, že "pude k filmu". Nakonec se smíří i s místem švadleny ve filmových ateliérech. Její obdivovatelka, poněkud naivní dívenka z venkova učednice Božka (začínající Jana Dítětová) se neustále vykrmuje máminými buchtami a nechápe svým zpola ještě dětským rozumem, co všechno se kolem ní děje. Budoucí zklamání i radosti má zatím před sebou… Dívky se loučí a na jejich místa přicházejí nové prodavačky...

Jde o poslední dokončený protektorátní film Otakara Vávry. Byl natočen v roce 1943 podle námětu literárně debutující novinářky Olgy Horákové. Ačkoli mnozí poznají v interiérech filmového obchodního domu pražskou Bílou labuť, nenatáčelo se na místě samém, ale v hostivařských atelierech, kde filmaři vybudovali jeho věrnou kopii. Zajímavostí je, že v úvodních titulcích tvůrci zapomněli uvést jméno Nataši Gollové. Během natáčení filmu vyvrcholila manželská krize Adiny Mandlové a malíře Zdeňka Tůmy, který se nedlouho po dotočení filmu otrávil.

režie:
Otakar Vávra
 
 
hraje:
Adina Mandlová (Helena Truxová), Jiřina Štěpničková (Anna Waltrová-Ortová), Hana Vítová (Milena), Nataša Gollová (prodavačka Fanynka), Jana Dítětová (učednice Boženka), Otomar Korbelář (Jan Klement, průmyslník), Eduard Kohout (komisionář Viktor Zych), Vítězslav Vejražka (číšník Martin), Karel Hradilák (Fred Valenta, automobilový zástupce), František Kreuzmann (Pepa Hodek, falešný hráč), Nelly Gaierová (milenka Pepi Hodka), Jaroslav Marvan (ředitel obchodního domu), Míla Pačová (ředitelka prodejního oddělení), Meda Valentová (vedoucí oddělení), Vladimír Řepa (kavárník), Ladislav Pešek (pomocný režisér), Zdeněk Řehoř (zaměstnanec obchodního oddělení), Otto Kinský (zákazník), Marie Vildová (zákaznice), Darja Hajská (zákaznice), Bobina Prošková (prodavačka), Václav Pata (číšník), Vilém Werner (opilý host), Jaroslav Balcar (fotograf), Antonín Kandert (ředitel baru), Julius Baťha (vrchní v "Boccacciu"), Anna Steimarová (Boková), Alois Peterka (Bok, host u Zycha), Naděžda Vladyková (host u Zycha), Milada Matasová (host u Zycha), F. X. Mlejnek (host v "Boccacciu"), Vítězslav Boček (udavač v herně), Václav Pecián (hráč v herně), Ferdinand Jarkovský (hráč v herně), Antonín Jirsa (hráč v herně), Vladimír Hlavatý (hráč v herně), Viktor Socha (čířník), Antonín Jedlička (pikolík), Miroslav Svoboda (druhý pomocný režisér), Gustav Hilmar (tahný), Jaroslav Orlický (tajný), Bohuš Záhorský (policejní inspektor), Jindra Láznička (zřízenecv ateliéru), Antonín Dekoj (zřízenec v ateliéru), Ella Nollová (posluhovačka u Zycha), Ladislav Janeček (úředník v bance), Marie Rýdlová (uklízečka v obchodním domě), František Klika (role neurčena)
 
 
námět:
Olga Horáková
 
 
scénář:
Otakar Vávra, Vilém Werner
 
 
kamera:
Ferdinand Pečenka
 
 
hudba:
Jiří Srnka
 
 
výprava-architekt:
Jan Zázvorka
 
 
střih:
Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
František Šindelář
 
 
vedoucí produkce:
Vilém Brož, Oldřich Papež
 
 
výtvarník:
Ina Kubová
 
 
asistent režie:
Eduard Šimáček
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.