Svítalo celou noc (1980)

Svítalo celou noc
73.9 %
 
 
    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.10.1980        
    Délka: 94 min.
POZOR, SPOILER

Z německého rozhlasu zní jméno vůdce. Na operačním sále je však puštěn český rozhlas, který hlásí útoky německými tanky. Na chvíli vypadne elektřina, ale pak se v operaci pokračuje.

Lidé venku stavějí barikády.

MUDr. Milan Soukup právě debatuje se zdravotní sestrou Danielou o jejich budoucnosti.

Major Kronbach očekává posily a hlas v telefonu jej ujišťuje, že po nich Češi střílet nebudou. Také mu mladý voják přináší hlášení, že nacistické jednotky dobývají střed města. Major jej posílá očekávat tři nákladní vozy s posilami, a také čte depeši od majora Schörnera. V ní se praví, že propaganda roznáší zprávy o kapitulaci, ale boj proti Sovětům bude pokračovat.

Němci se někde drží, ale někde jsou již odváděni jako zajatci. Jeden z nich je přiveden před ruského kapitána. Ten tvrdí, že o předběžné kapitulaci podepsané v Remeši nic neví. Jiná skupina nacistů použije civilisty jako rukojmí.

Skupina Čechů tiskne letáky. Odboj brání, co může. Jenže přichází rozkaz, že mají nechat přejet tři nákladní vozy. Bez kontroly.

Na rozbitou ulici přijíždí sanita. Řidič ví o nacistech a chce to zkusit projet na plnou rychlost. Jeho akce mu nevyjde. Ale v sanitce jsou lidé a volají o pomoc. Vydává se tam starý tramvaják Bláha. Němci mu z okna oznamují, že sanitku i s lidmi pustí, ale musí jim poslat do obsazené budovy školy lékaře. Dobrovolně tam jde právě Milan s Danielou. Dělají svou práci a neví, že za Bláhou přichází poručík Šebek, který chce na budovu podniknout útok. On je tam totiž i sklad munice.

Útok na školu, tedy gymnázium, začal. Mezi některými Němci začíná vzrůstat panika a Daniela mluví o útěku. Ale doktor nechce. Navíc si s ní chce užít jeden z velících nacistů, ale je vyrušen. Doktor se jí pak přiznává ke své činnosti v odboji. Pak je nacistům vyhlášeno ultimátum. Do dvaceti minut mají gymnázium opustit. Jenže oni se naopak chystají k obraně. Daniela odmítá ošetřit raněného a má být zastřelena. Ale voják to odmítne udělat a ona utíká. Nepodaří se jí to a je zabita.

Doktor se stal zajatcem, ale to už je vyhlášena kapitulace, a to všeobecná. Jenže nikdo neví, jak se skutečně vojáci zachovají...  Autor: Pitryx

režie:
Václav Matějka
 
 
hraje:
František Němec (MUDr. Milan Soukup), Jana Gýrová (zdravotní sestra Daniela), Petr Haničinec (tramvaják Bláha), Hannjo Hasse (major Kronbach), Klaus-Dieter Klebsch (poručík Kluge), Josef Větrovec (dělník Kroupa), Jiří Bartoška (poručík Šebek), Jevgenij Žarikov (kapitán Batrakov), Jevgenij Šutov (četař Sorokin), Boris Tokarev (vojín Boris Oguněv), Radovan Lukavský (profesor matematiky Zdráhal), Dana Medřická (vrchní sestra), Oto Ševčík (desátník Maltke), Marie Brožová (Horečkova matka), Václav Vydra (student Jirka, Bláhův syn), Zlata Adamovská (servírka Bára), Zdeněk Martínek (pojišťovací agent Jiří Horeček), Jiří Havel (řidič nákladního auta / povstalec), Karel Houska (primář), Karel Urbánek (německý voják Weiner), Josef Kubíček (kavárník Sláma), Zdena Hadrbolcová (Slámová, kavárníkova žena), Miroslav Zounar (hajný Luža), Marcel Vašinka (barikádník), Jan Skopeček (venkovan Kozák), Věra Tichánková (Kozákova žena), Pavel Trávníček (řidič sanitky), Jindřich Narenta (Ströbinger), Petr Svoboda (německý radista), Jindřich Bonaventura (poručík SS), Martin Učík (kulometčík Schade), Jiří Prýmek (vojín Heidenreich), Bohuslav Ličman (vrchní svobodník Ritter), Vítězslav Jirsák (kulometčík Wolf), Augustín Kubán (Binde, Wolfův nabíječ), Michal Pešek (vojín Reiner), Josef Hajdučík (tlumočník nadporučík Petrov), Alexej Gsöllhofer (kulometčík u vchodu), Karel Vavřík (kulometčík SS), Renáta Doleželová (zdravotní sestra Mášová), Čestmír Gebouský (četař Schütze / raněný voják SS), Jiří Kosek (povstalec), Vít Pešina (povstalec), Tomáš Sedláček (povstalec), Petr Voříšek (povstalec Petr Pavlíček), Josef A. Stehlík (povstalec / děda s knírem), Roman Hájek (starší četař), Milan Charvát (podplukovník SS), Jan Kraus (barikádník / řidič T 34), Karel Chromík (četař SS Heinz), Ferdinand Krůta (zámečník Havelka), Daniel Dítě (důstojník SS), David Schneider (mladík v sanitce), Milan Pěkný (snajpr), Vladimír Navrátil (nabíječ u vchodu), Jiří Máša (vojín Schultze), Kateřina Besserová (zdravotní sestra), Jaroslav Radimecký (kuchař), Josef Šebek (vojín Rademacher), Jana Vaňková (Slámová), Ludvik Pozník (důstojník SS / kulometčík v haklu), Miloslav Šindler (důstojník SS), Roman Janoušek (nabíječ v kavárně), Gerhard Sgalitzer (nabíječ u vchodu), Vladislav Beneš (velitel družstva SS), Pavel Robin (velitel družstva SS), Petr Skarke (velitel družstva SS), Jiří Schmiedt (mladý muž), Jiří Růžička (vousatý zaměstnanec kavárny), Karel Richter (velitel osádky děla), Josef Střecha (asistent narkotizéra), František Suchomel (dezertér / barikádník), Vítězslav Sutr (řidič džípu), Jaroslava Tichá (žena v šátku), Rudolf Deyl (raněný harmonikář), Bronislav Poloczek (barikádník), Miroslav Buberle (raněný voják SS), Ladislav Lahoda (raněný voják), Petr Drozda (raněný voják), Miroslav Jíra (raněný voják), Jiří Klenot (raněný voják)
 
 
námět:
Drahoslav Makovička
 
 
scénář:
Drahoslav Makovička, Václav Matějka
 
 
kamera:
Jiří Macháně, Jaroslav Kučera
 
 
hudba:
Petr Hapka
 
 
výprava-architekt:
Jindřich Götz
 
 
kostýmy:
Jarmila Konečná
 
 
střih:
Josef Valušiak
 
 
zvuk:
Jiří Hora
 
 
mluví:
Otakar Brousek (komentář)
 
 
II. kamera:
Jaroslav Brabec
 
 
II. režie:
Vladimír Zelenka, Karel Smyczek
 
 
dramaturgie:
Václav Nývlt
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Juraj Zach, Jiří Holeček, Tomáš Baloun (část)
 
 
asistent režie:
Josef Sandr
 
 
asistent kamery:
Martin Mahdal, Ivan Šimůnek
 
 
odborný poradce:
Karel Richter, Armin Široký
 
 
fotograf:
Jaromír Komárek
 
 
kaskadér:
Ladislav Lahoda, Miroslav Lahoda, Jiří Klenot, Miroslav Jíra, Petr Drozda, Pavel Myslík, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jaroslav Tomsa, Karel Engel, Antonín Hausknecht, Antonín Kramerius, Jaroslav Šanda, Jaroslav Klenot
 
 
vedoucí výroby:
Karel Škop
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.