Velký útěk (1963)

Velký útěk (The Great Escape)
84.1 %
 
 

The Great Escape

    Žánr: drama / dobrodružný
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 168 min.
„Z nejstřeženějšího německého zajateckého tábora se pokusilo uprchnout prokopaným tunelem ne několik vězňů, ale hned všichni najednou“
Za 2. světové války nejvyšší německé velení zřídilo speciální tábor, kam byli deportováni nejproblémovější zajatci spojeneckých armád. Velitel tábora plukovník von Luger upozorní seniora zajatých spojeneckých důstojníků kapitána Ramseye, že z tohoto tábora, který má nejtvrdší opatření proti útěku, se nikomu uniknout nepodaří. Ten však von Lugerovi připomene, že pokusit se o útěk ze zajetí je povinností každého správného důstojníka. A hned první den se tuto povinnost pokusí splnit hned několik čestných mužů. Neúspěšně. Velitel Barlett, jemuž se podařilo zorganizovat už několik útěků, proto navrhne Ramseymu neuvěřitelnou akci, při níž by z tábora zmizelo najednou dvě stě padesát zajatců. A tak se rozjedou dokonale utajené přípravy na největší útěk této války, v němž klíčovou roli hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski.

Zdroj: TV Barrandov

režie:
John Sturges
 
 
hraje:
Steve McQueen (Hilts), James Garner (Hendley), Richard Attenborough (Bartlett), James Donald (Ramsey), Charles Bronson (Danny Velinski), Donald Pleasence (Blythe), James Coburn (Sedgwick), John Leyton (Willie), Gordon Jackson (MacDonald), David McCallum (Ashley-Pitt), Nigel Stock (Cavendish), William Russell (Sorren), Angus Lennie (Ives), Tom Adams (Nimmo), Robert Desmond (Griffith), Lawrence Montaigne (Haynes), Jud Taylor (Goff), Hannes Messemer (von Luger), Harry Riebauer (Strachwitz), Robert Freitag (Posen), Heinz Weiss (Kramer), Til Kiwe (Frick), Hans Reiser (Kuhn), George Mikell (Dietrich), Ulrich Beiger (Preissen), Karl-Otto Alberty (Steinbach)
 
 
námět:
Paul Brickhill (román)
 
 
scénář:
James Clavell, W.R. Burnett
 
 
kamera:
Daniel L. Fapp
 
 
hudba:
Elmer Bernstein
 
 
výprava-architekt:
Fernando Carrere
 
 
kostýmy:
Bert Henrikson
 
 
střih:
Ferris Webster
 
 
zvuk:
Harold Lewis
 
 
produkce:
John Sturges
 
 
titulky-česká verze:
Jiří Strach
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.