NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Jean-Pierre Melville

Povolání:
Rodné jméno:
Jean-Pierre Grumbach
Národnost:
Narození:
20.10. 1917, Paříž
Úmrtí:
2.8. 1973, Paříž
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Jeden z nejvýznamnějších tvůrců francouzského filmu, Jean-Pierre Melville, se narodil v Paříži do židovské rodiny původem z Alsaska a jeho rodné jméno znělo Grumbach, pseudonym Melville přijal až za druhé světové války podle svého oblíbeného spisovatele. Melville vyrůstal v Paříži a za studií jej zcela pohltila láska k filmu. Jeho posedlost a neúnavnost, s jakou navštěvoval biografy, byly pro něj nejlepší školou filmařiny, kterou později hojně zužitkoval ve své vlastní práci. Od otce pak dostal šestnáctimilimetrovou filmovou kameru a začal točit první amatérské snímky. V roce 1937 nastoupil vojenskou službu, v níž setrval do začátku druhé světové války. Po obsazení Francie fašisty se zapojil do odboje, později uprchnul do Velké Británie a v rámci Francouzské osvobozenecké armády se pak vrátil do závěrečných bojů v Evropě.

Hned po válce chtěl Melville začít točit profesionálně, odmítl se ale nechat zapsat do všezaštiťující filmové organizace Union, která byla i pod vlivem politiky a odborů (a na to Melville nikdy nechtěl přistoupit). Melville byl tak nucen založit vlastní produkční společnost (Melville productions), postavil i filmové studio (které v roce 1967 lehlo popelem). V roce 1946 spatřil světlo světa jeho první, tentokrát ještě krátký film, inspirovaný vzpomínkami na dětství a láskou k cirkusu. Tři roky poté vyprodukoval svůj první celovečerní film, LE SILENCE DE LA MER (1949); v tomto nepatetickém dramatu z období války aplikoval některé novátorské filmařské postupy, které se staly jeho devízou. Film debutujícího režiséra s tehdy neznámými herci si těžko hledal cestu k divákům, ale odborníci viděli v Melvillovi slibný potenciál do budoucna. Další film, LES ENFANTS TERRIBLES (1950) vznikl podle literární předlohy od Jeana Cocteau, který se i na vzniku snímku podílel tak zásadním způsobem, že Melville byl nakonec odsouzen víceméně jen k technické režii.

Z další Melvillovy tvorby stojí za zmínku kriminální drama BOB LE FLAMBEUR (1956); v tomto případě se režisér spolehnul na osvědčeného autora literární předlohy, Augusta Le Breton. Film se sice nestal diváckým hitem, dostal se ale znovu do centra pozornosti četných filmových odborníků a nadšenců, mimo jiné právě nastupující generace nové vlny. Totéž se týkalo i Melvillových dalších filmů, zvláště následujícího válečného dramatu KNĚZ LÉON MORIN (Léon Morin, pretre, 1961), do nějž angažoval začínajícího J. P. Belmonda. Ten byl ostatně hvězdou i dalších filmů PRÁSKAČ (Le doulos, 1962) a NEJSTARŠÍ FERCHAUX (L'ainé des Ferchaux, 1963), které důstojně reprezentují tzv. francouzskou drsnou školu.

Vznik filmu NEJSTARŠÍ FERCHAUX provázely četné realizační problémy, omezování financí, zkrácení počtu natáčecích dnů v amerických exteriérech, konflikty s producentem i neshody s herci. Podobné to bylo u následujícího Melvillova filmu, DRUHÝ DECH (Le deuxiéme souffle, 1966). Ten se měl točit již v roce 1964, byly podepsány smlouvy, ale z finančních důvodů nakonec z natáčení sešlo. Titul byl tak vyprodukován až o dva roky později, navíc s jiným hereckým obsazením, než bylo původně plánováno. Tímto snímkem nicméně Melville výrazně obohatil francouzský kriminální žánr. Podobně zdařilý kriminální titul vytvořil pak o rok později s Alainem Delonem (SAMURAJ; Le samourai, 1967).

Se svým následujícím filmem, ARMÁDA STÍNŮ (L'armée des ombres, 1969) se Melville vrátil ke spolupráci s Lino Venturou a také k tématu druhé světové války. Film sice vznikl podle literární předlohy, ale Melville do scénáře vpravil vlastní zážitky z odbojářské etapy svého života. Film byl v nedávné době oceněn několika americkými sdruženími filmových kritiků. K oblíbenému kriminálnímu žánru pojatému originálním způsobem se pak Melville vrátil s filmem OSUDOVÝ KRUH (Le cercle rouge, 1970), opět s Alainem Delonem v hlavní roli (šlo také o jedno z posledních vystoupení Bourvila před jeho předčasnou smrtí). Tímto titulem také Melville poprvé skutečně výrazně zasáhl do návštěvnosti kin; OSUDOVÝ KRUH viděly v kinech více než čtyři milióny diváků. O dva roky později pak vznikl Melvillův poslední film, opět kriminální drama, dnes již řazené ke klasice – POLICAJT (Un flic, 1972).

Jean-Pierre Melville po celou svou kariéru bojoval střídavě s diváky a s kritiky, dnes je ale obecně považován za otce francouzské nové vlny, inspiroval četné umělce o generaci mladší, k jeho odkazu se hlásí i Quentin Tarantino. Melville začal točit zcela inovačním způsobem již po válce, zatímco nová vlna přišla až zhruba o deset let později. Později se ale díky svým filmům, inspirovaným Amerikou, stal terčem kritiky právě z řad režisérů nové vlny. Na rozdíl od nich byl totiž zjevně pravicového politického zaměření a v rozporu s nimi nikdy neměl problém s čímkoli americkým. Zajímavé je, že když byl jednou novináři tázán na lidi, kterým vděčil za úspěch své práce, nejmenoval nikoho z herců, kteří dodávali jeho filmům hvězdný punc (což byli J. P. Belmondo, L. Ventura a A. Delon), uvedl spíše spolupracovníky z technických oborů. Jako režisér má Melville na svém kontě pouhých 13 filmů, patří mu ale nezastupitelné místo v dějinách francouzského filmu.

Jean-Pierre Melville zemřel na infarkt 2. srpna 1973 ve věku 55 let v Paříži.

Autor: argenson

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Události v regionech (2007) [T...

18:00 - 18:25

0 minut již uběhlo
25 minut zbývá do konce

ČT2 - Generál in memoriam

17:20 - 18:15

40 minut již uběhlo
15 minut zbývá do konce

NOVA - Co na to Češi (2016) [TV pořad...

17:25 - 18:25

35 minut již uběhlo
25 minut zbývá do konce

Prima - Prostřeno! (2010) [TV pořad]

17:50 - 18:52

10 minut již uběhlo
52 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 168669
Osobností: 665570
Fotografií: 662261
Plakátů: 318108
Obsahů a biografií: 155458
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Star Wars: Epizoda II - Klony út...

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí
Tak mladý Skywalker se nám   zamiluje a mezi tím přijde o   matku a ruku. Další   vesmírná honička proti   vznikající temnotě s pozice   dobra.

Autor: wena | Hodnocení: 8 / 10

Buldoci a třešně (1981)

Buldoci a třešně
Řada hodnotících se tu o   tomhle filmu vyjadřuje dost   nepříznivě ale mně to tak   špatné nikdy nepřišlo.   Tahle mafiánská parodie sice   více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 6 / 10

Rapl (2016) [TV seriál]

Rapl
Naprostá tragedie. Jak už   bývá zvykem v dnešní době   je seriál velmi ubohoučký a   hlavně laciný a to po všech   stránkách. Je až k   nevíře, že za něco tak   ubohého někdo dostal   honorář.

Autor: Jarda.ftr | Hodnocení: 1 / 10

Preclíková válka (1976) [TV insc...

Preclíková válka
Komedie z období první   republiky, kdy probíhá   zápletka při handrkování   dvou bratrů Dandů o rodinné   dědictví a recepturu na   originální více >

Autor: curil | Hodnocení: 6 / 10

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hr...

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba
Až po 22 letech vlastně   vznikl první díl.
Kdo   nezná souvislosti v tomto   vesmírném společenství tak   tady by měl všechno nějak   více >

Autor: wena | Hodnocení: 8 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Jean-Pierre Melville

Melville Jean-Pierre

Naposled navštívené:
Jean-Pierre Melville

Melville Jean-Pierre

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení