Recenze: Yesterday

Vydáno dne 28.06.2019 (701 přečtení)
Danny Boyle a Richard Curtis. Dva kultovní britští tvůrci se rozhodli spolupracovat, aby nechali vzniknout filmu, který uvádí písničky od The Beatles. 

 


 

Hudebník Jack Malik (neplést s Rami Malekem) se chce stát v branži slavným, jenže se mu nedaří a jeho songy zajímají tak akorát kamarádku Ellie. Jedné noci však dojde na dvanáct sekund k celosvětovému blackoutu. V ten samý moment hlavního hrdinu srazí autobus. Když se zpět nahodí proud a Jackovo vědomí, brzy zjišťuje, že se stalo něco zvláštního. Když začne hrát Yesterday, přátelé jsou nadšení tolik, jakoby tuhle skladbu nikdy neslyšeli a podle všeho si nedělají srandu. Také internet ukazuje, že o skupině zvané The Beatles nikdo nikdy neslyšel. A nejen to – neexistují cigarety, ani Harry Potter, přičemž scenárista mohl klidně připojit ještě další věci a osobnosti, které se v téhle alternativní realitě nevyskytují.

Nicméně to by potom musel vymýšlet další vtipné podobnosti, což se mu asi nechtělo. Ten samotný nápad s blackoutem jest sám o sobě docela bizarní, tak jako když v Lásky času lezla hlavní postava kvůli cestování časem do skříně. V Yesterday při té nehodě nepřišel pouze o dva zuby, ale nějakou záhadou také o vousy. To je hodně vtipné, ale postupně začne zábavných momentů ubývat a příběh začne kopírovat šablonu hollywoodských komedií. Přitom volba mezi kariérou a tím, co je morálně správné, či mezi kariérou a ženou svého života určitě mohla pro ozvláštnění dostat větší hloubku.

Žádná hloubka patrně nebude v tom, že představitel hlavní role Himesh Patel vypadá jako brácha jmenovce Deva Patela, kterého Danny Boyle režíroval v oscarovém Milionáři z chatrče. Údajně za to může především fakt, že ostatní herci neuměli zpívat a zpěváci zase neuměli hrát. Podíváme se s ním i do Liverpoolu na některá význačnější místa. To už bude na scéně i férový kamarád Ed Sheeran, takže tady musí pochopitelně zaznít hit Shape of You. A Kate McKinnon zase ztvárňuje Jackovi agentku, která musí mít vesměs jen negativní vlastnosti, protože se to očekává. Trochu to zavání suchým britským humorem.

Opravdu můžeme děkovat za Lily James, třebaže tedy odvádí pozornost od toho, co měla být hlavní zápletka. Film se tedy mohl spíše než Yesterday, jmenovat kupříkladu All You Need is Love. Naštěstí se Danny Boyle nebojí navázat na 127 hodin, Trans a T2 Trainspotting v tom smyslu, že i Yesterday jest z filmařského hlediska trochu divočejší – nechybí dynamický střih či nakloněné kamerové kompozice a další záběry, kdy je kamera umístěna tak, jak se to obvykle nedělá. Nedá se tedy napsat, že by šlo o nedobrý film. Na druhou stranu také tento styl způsobuje, že tady tentokrát nenajdeme žádnou vskutku povednou scénu. Zato můžeme jmenovat jednu nepovedenou. Konkrétně se jedná o tu, ve které Jack zpívá, resp. spíše křičí Help!.

Yesterday
 chce být v první řadě další miloučkou podívanou z dílny Richarda Curtise (viz také Láska nebeská), avšak zároveň ukazuje, že bez písniček od The Beatles by byl svět o hodně chudší. Texty i melodie od Johna Lennona a Paula McCartneyho jsou prakticky u všech songů mimořádně kreativní (těžko soudit, jestli je dobře nebo ne, že nejsou v titulcích překládány) a není divu, že málokterá hudební skupina dokázala tolik pobláznit. Nabízí se ABBA, díky níž máme dva filmy Mamma Mia!, a teď s Bohemian Rhapsody i Queen. Yesterday ovšem zřejmě úspěch zmíněného biografického bijáku nenapodobí. A pokud se ptáte, jestli má v Yesterday někdo z původní čtveřice cameo, tak vlastně ano.

FOTO: CinemArt
Hodnocení autora: 6/106/106/106/106/106/106/106/106/106/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Cena za štěstí

Příběh o lásce, ze které jde strach. Příběh o lásce k ženě. Příběh o muži mezi dvěma ženami. Příběh... celý článek

Skylink

Jako za starých časů

Chevy Chase a Goldie Hawn se sešli v této milé konverzační komedii z pera Neila Simona v rolích rozvedených manželů, donucených ke spolupráci shodou absurdních... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.048/0.037
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz