Speciál: O knize Mraky nad Barrandovem

Vydáno dne 07.12.2019 (377 přečtení)
Aneb sláva i zatracení českých filmových hvězd v době protektorátu a v časech poválečných ortelů.
 


 
Název této slavné monografie známého investigativního novináře Stanislava Motla, jenž dvacet roků zpátky neváhal přespat v jihlavském podzemí, aby se setkal se strašidlem s pážecím střihem u podivného skalního výklenku, o kterém si někteří lidi myslí, že je bránou do jiného časoprostoru, jest všeříkající. Svého času se stal takovým českým Simonem Wiesenthalem. Vedle lovu válečných zločinců, především z řad nacistů, se věnoval také prvorepublikovým hercům a herečkám. Historie 20. století tomu chtěla, aby v této knize mohl tyto dva obory skloubit dohromady.

Se Stanislavem Motlem jsem měl možnost se před nějakou dobou potkat. Říkal, že internetu nevěří. Raději zaleze na tři měsíce do archivu a tam se prohrabává tunami nažloutlých papírů. Některé z nich - např. poválečnou výpověď Adiny Mandlové, soupis trestů nebo dokument vztahující se k osudu Vlasty Buriana, můžeme vidět v závěru publikace. Ačkoli i v nich může teoreticky klidně dojít k omylu. Jak říká Dr. Zeus v Planetě opic, přičemž společenství mluvících primátů svým způsobem také funguje na principu totalitního režimu (včetně cenzury a lhaní občanům a občankám): "Důkazy jsou vždy popiratelné."

Stejně tak se nabízí otázka, nakolik jsou autentické bezmála 70 roků staré vzpomínky pamětníků druhé světové války. Na druhou stranu, jestli u nás existuje věrohodný novinář, u kterého si můžeme být jistí, že udělal maximum pro to, aby otisknul důvěryhodné a ověřené informace, je to právě pan Motl. Ovšem nutno podotknout, že Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová, Zdena Sulanová, Svatopluk Beneš nebo Jaromír Holpuch byli lidé ze staré školy, vychovávaní k tomu, aby jednali slušně, tj. mimo jiné, aby mluvili pravdu (možná s výjimkou zmíněné herečky, která měla pletky s "Ďáblovým náměstkem" Josephem Goebbelsem). A když náhodou něco říct nechtěli, tak to prostě neřekli. 
 
 


 
Nicméně možnost setkávat se s Lídou Baarovou musí být pro někoho tolik nadšeného a pohlceného svou prací natolik fascinující, že může pozapomenout na to, že se některé věci mohly třeba odehrát trochu jinak. Sám to znám z vlastní zkušenosti ze setkání se Zdeňkem Svěrákem, Zdenkou Procházkovou a dalšími osobnostmi. Ale samozřejmě se nechci nijak srovnávat se Stanislavem Motlem, třebaže v jihlavském podzemí bych klidně taky přebydlel, neboť neexistují strašidla, pouze krysy.

Za jednu (v těžkých totalitních časech z mnoha) takovou by mohl být považován Václav Binovec, který měl podle všeho hodně blízko k fašistické ideologii. Autor se k němu opakovaně vrací, nejen v souvislosti s protižidovskými názory a s udáním písničkáře Karla Hašlera. V knize je v podstatě jedním ze dvou lidí, u kterých se o něco podrobněji zabývá i jejich předválečným životem. Tím druhým není ani Vlasta Burian, ani generál Radolo Gajda, ani Emanuel Moravec, ani Herrmann Glessgen, ani Anna Letenská, ani Wilhelm Söhnel, ani Miloš Havel, ani Jiří Weiss, ani Karel Hradilák, ani Zorka Janů, ani Max Schmelling, který žil s Anny Ondrákovou a vykonal mnoho dobrého.

A není to ani Franta Kocourek, který se při Dni branné moci s nacistickou přehlídkou prezentoval ironickým protinacistickým projevem. O tomhle novináři by určitě někdo měl napsat biografii! Tím druhým je režisér Jan Sviták, o kterém se ví, že byl 10. května roku 1945 ostudně lynčován, a údajně na popud jedné slavné nejmenované herečky byl jeho osud zpečetěn na místě, které spatříme v knize hned na první fotce. Nicméně zloba a nenávist ve dnech a týdnech i měsících po válce ovládla mysl jinak slušných lidí, kteří jednali pouze na základě toho, co "Jedna paní povídala". Takový v dějinách lidstva nepoučitelně často opakovaný hon na čarodějnice - lhostejno, že zdaleka ne všichni Němci byli nacisti a že někteří byli hodní i přátelští vůči Čechům. Jak ostatně ukazuje kupříkladu Habermannův mlýn.

Tyhle Mraky nad Barrandovem byly vydány v roce 2006, takže film Juraje Herze zmíněn nebude. Na rozdíl od německých titulů, ve kterých hráli čeští herci a české herečky, ovšem s poněmčenými jmény. Jednalo se vlastně o hodně podobný princip, jako v případě italských filmařů zodpovědných za spaghetti westerny, kvůli nimž se z Maria Girottiho stal Terence Hill, z Giuliana Gemmy Montgomery Wood nebo ze Sergia Corbucciho byl Stanley Corbett. A tipnete si tedy, kdo byli Zitta von Buchlow, Ada Goll, Lil Adina či Otto Pittermann?
 
 


 
Autor dále píše kupříkladu o protižidovských nařízeních (např. nemožnost nosit čepice nebo kupovat česnek) a náladách, které se začaly objevovat už v roce 1938 a které samozřejmě pokračovaly i po premiéře propagandistického Žida Süsse - viz kniha Barrandov a zahraniční film. Přečteme si, jak se nacisté snažili psychologicky využít popularity svatého Václava. Podíváme se taky do filmových ateliéru ve zmíněné čtvrti pojmenované po známém francouzském paleontologovi. Dojde na nechvalně proslulou sešlost konanou 24. 6. 1942 (tj. v den vypálení Ležáků) v Národním divadle, kterou víceméně "moderoval" Rudolf Deyl st., avšak paradoxně bez jakýchkoli následků. Prozrazeny budou zajímavosti týkající se některých populárních prvorepublikových filmů/herců/hereček/režisérů a obecně filmařů. Ovšem na paškál se dostanou i víceméně polozapomenutá jména, jejichž nostitelé přitom platili za velká zvířata, nebo se nezalekli či nezaprodali, a proto by se o nich mělo vědět!

Kromě formální stránky knihy, kdy se například text často opakuje u popisků jinak, troufám si tvrdit, unikátních fotek, se není možné nepozastavit u případu Vlasty Buriana, kterému obrazně řečeno do značné míry zlomila vaz účast na rozhlasovém skeči Hvězdy nad Baltimorem, ve kterém parodoval Jana Masaryka. Pokud to nevíte, nevěřili byste, kdo se "Krále komiků" zastal. Opravdu zvláštní, co si pak kvůli tomu musel vytrpět, včetně zesměšňování od Jana Wericha z bezpečné vzdálenosti, zatímco ostatní, kteří se s nakaženými Němci stýkali a dopustili se daleko horších prohřešků, si to holt uměli zařídit. Poválečné soudy holt evidentně neměřili všem stejným metrem. A nezřídka v nich asi sehrál roli osobní vztah vůči vyslýchanému. Vlasta Burian se pak ještě po jistém podpisu směl k herectví vrátit a představil se shodou okolností kupříkladu jako Atakdále v pohádce Byl jednou jeden král (aka Sůl nad zlato). 

Mraky nad Barrandovem se zabývají tématy a událostmi, jakými se zabývalo už několik knih, resp. možná celá řada. A když už je řeč o řadách, bývalo by neškodilo vydat minimálně ještě další dva díly, protože se jedná o velmi poutavé čtení, které ale jakoby nebylo rozvinuto do úplné hloubky. Místo toho se kupříkladu dvakrát nebo třikrát opakuje ten satirický kontrapunkt - např. v souvislosti se smrtí nasáklou komedií Přijdu hned, během které "se prý diváci hodně nasmáli." Druhá světová válka byla nesmírně zlá doba, která bude zřejmě ještě dlouho námětem pro knihy, divadelní představení a samozřejmě filmy. Skoro nikdo, kdo ji neprožil, nemůže vědět, jak by se zachoval. Kolaboroval by, aby získal moc a mohl dál dělat, co ho baví? U herců a hereček je to dost specifické v tom, že jde o sortu lidí, kteří prostě chtějí hrát a je jedno pro koho. Jakákoli msta pak vzniká hlavně ze závisti, protože mnozí se nechají vychytralými snadno ovládat. I tohle lze z knihy Mraky nad Barrandovem vyčíst.

FOTO: dobre-knihy.cz, fdb.cz
 
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Cena za štěstí

Příběh o lásce, ze které jde strach. Příběh o lásce k ženě. Příběh o muži mezi dvěma ženami. Příběh... celý článek

Skylink

Jako za starých časů

Chevy Chase a Goldie Hawn se sešli v této milé konverzační komedii z pera Neila Simona v rolích rozvedených manželů, donucených ke spolupráci shodou absurdních... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.086/0.07
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz