Press: Neonový svět cyberpunku ovládne sedmý ročník sci-fi festivalu Future Gate

Vydáno dne 10.12.2019 (336 přečtení)
A rozhodně to bude znovu stát za to!
 


 
Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje v pražském kině Lucerna 29. ledna 2020, poté se přesune do Brna. Kromě premiérových snímků, klasiky a dokumentů přinese nově i soutěž žánrových novinek! Výchozím tématem filmové přehlídky je svoboda, vizuálním prostředkem k jejímu zobrazení se stane populární subžánr sci-fi cyberpunk. Ozvěny festivalu se budou konat v Šumperku a Plzni. 
 
Cyberpunková kultura ve filmové produkci nastavuje zrcadlo moderní společnosti. Technika zde není využívána ku prospěchu jedinců, ale často zneužívána ke kontrole obyvatel, udržení rozdělení moci či korporátní hegemonie, tedy omezení osobní či společenské svobody. Ta se stala i letošním tématem festivalu. Chceme tak upozornit na aktuální i možné budoucí problémy související s moderními technologiemi a jejich možným zneužitím. Cyberpunk bude rezonovat ve vybraných filmech, přednáškách, školních projekcích i dekoracích. V doprovodném programu dáme prostor pro prezentaci konceptu smart cities. Festival tak dá šanci jednotlivým městům představit své koncepty a vize města budoucnosti,” přibližuje pozoruhodný záměr pořadatel festivalu Filip Schauer.

Filmy, dokumenty, soutěž
Novinkou 7. ročníku festivalu je soutěž filmových novinek. Soutěžit o hlavní cenu festivalu Future Gate budou celovečerní filmy, které tvůrci přihlásili nebo je vyberou dramaturgové festivalu. Vítěze zvolí tříčlenná mezinárodní porota složená z filmových tvůrců. Diváci budou moci hlasovat o Diváckou cenu. Kromě soutěžní části festival nabídne sekci legend žánru a sekci dokumentárních filmů. První tvoří snímky, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj science fiction a zároveň mají vztah k tématu připravovaného ročníku.
 
Dokumentární sekce nabídne kromě promítání vlastních snímků také diskuze na témata jako kyberbezpečnost, svoboda v on-line světě i biokybernetika. Vzhledem k tématu festivalu jsou připravovány i speciální filmové projekce pro studenty základních a středních škol. Promítány budou dokumentární filmy o kyberšikaně nebo svobodě médií, které upozorní studenty a žáky na současné nebezpečí na internetu. Po projekci bude následovat beseda s odborníkem na dané téma.
 
Doprovodný program
Pražská a brněnská část festivalu bude zakončena symfonickým koncertem Pražského filmového orchestru. V repertoáru nebudou chybět nesmrtelné skladby z filmů Apollo 13, Vetřelec, Blade Runner, Hvězdné války a mnohé další. Koncert bude věnován zesnulému filmovému střihači Terrymu Rawlingsovi (Vetřelec, Blade Runner), který byl v roce 2016 hostem festivalu. Filmovou prohlídku již tradičně doplní besedy se zahraničními tvůrci, filmovými kritiky a hosty z různých oblastí vědy i kultury.

Filmový program a jména hostů budou postupně zveřejněny na začátku roku 2020 na oficiálních stránkách.

Ve čtvrtek 12. 12. jdou do prodeje speciální vánoční akreditace, které budou k dispozici na pokladně kina Lucerna.


FOTO: cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Cena za štěstí

Příběh o lásce, ze které jde strach. Příběh o lásce k ženě. Příběh o muži mezi dvěma ženami. Příběh... celý článek

Skylink

Jako za starých časů

Chevy Chase a Goldie Hawn se sešli v této milé konverzační komedii z pera Neila Simona v rolích rozvedených manželů, donucených ke spolupráci shodou absurdních... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.076/0.063
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz