Press: ÍRÁN:CI podeváté

Vydáno dne 10.01.2020 (598 přečtení)
Íránský film v lednu zavítá do Česka i na Slovensko.

 


 

Hned na začátku roku 2020 proběhne v pražských kinech devátý ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI. Bohatý program opět nabídne to nejlepší z íránské filmové produkce. Festival bude slavnostně zahájen 15. ledna v kině Světozor za účasti významných osobností íránského filmu. Jeho zakončení se pak uskuteční tamtéž v neděli 19. ledna. Tentokrát bude festival probíhat na pěti místech: v kinech Světozor a Bio Oko, v kulturním prostoru ScreenShot, na Karlově univerzitě a na Prague Film School.

Festival ÍRÁN:CI letos ponese podtitul „UNIKNI!“. Umělecký ředitel Kaveh Daneshmand k tématu říká: "Devátý ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI opět nabídne program složený z pečlivě vybraných titulů. Tato mezinárodně uznávaná umělecká díla přináší příběhy, které spojuje jedno téma: všichni jejich protagonisté se snaží uniknout za hranice světa zákazů a zdí, které je omezují. Klíčovým slovem devátého ročníku festivalu je nepochybně 'vysvobození'."

Samotný festival představí okolo desítky filmů ve třech kategoriích. Porota festivalu se zaměří zejména na soutěžní kategorii celovečerních filmů. Jeden ze snímků bude na konci festivalu odměněn hlavní cenou za celovečerní hraný film. Rozhodovat však budou moci i diváci a jeden z celovečerních filmů tak obdrží i cenu publika. V loňském roce získal hlavní cenu festivalu snímek Drezura. Režisér Pooya Badkoobeh se v něm zaměřil na otázku moci a pokrytectví. Kromě hlavního programu však na diváky čeká také bohatý doprovodný program – jeho cílem bude přiblížit íránskou kulturu nejen filmovým nadšencům skrze semináře, diskuze a další aktivity.

Festival ÍRÁN:CI proběhne v Praze ve dnech 15. – 19. ledna a v Brně ve dnech 20. – 22. ledna 2020. Poté se přesune i na Slovensko, a to do Bratislavy a do Košic.

VÍCE INFORMACÍ JE K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH FESTIVALU


FOTO: iranci.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Tenet

První z velkých hollywoodských projektů, který zamířil do kin po koronavirové krizi. U nás je možné... celý článek

DVD

Recenze: Světla velkoměsta

Navážeme na knihu Když Chaplin potkal Buriana a přiblížíme si film, který začal vznikat ještě za němé éry,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení