Press: Filmový festival Future Gate představuje program, hosty a porotce festivalové soutěže

Vydáno dne 22.01.2020 (865 přečtení)
Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate spustil předprodej vstupenek. Letos probíhá od 29. ledna do 2. února v pražské Lucerně a o týden později v Brně. Ozvěny se konají v Plzni, Šumperku a nově na Slovensku! K vidění bude řada nových oceňovaných snímků, které budou soutěžit o hlavní cenu festivalu, ale dojde i na nesmrtelné klasiky … 
“Velmi nás těší, jakou filmovou kolekci se nám podařilo letos připravit. V soutěži jsou zastoupeny americké nezávislé filmy i evropské snímky oceněné dříve na světových festivalech. Do Prahy přiletí několik režisérů, producentů a odborníků z dalších profesí zastoupených ve výrobě filmů. Výchozím tématem letošní filmové přehlídky je svoboda, vizuálním prostředkem k jejímu zobrazení se stane subžánr sci-fi kyberpunk. Filmy jako Total Recall, Ghost in the Shell nebo Tetsuo vzdáme hold oblíbenému žánru,” přibližuje pořadatel festivalu Filip Schauer.

   


 

Filmová soutěž
Novinkou 7. ročníku festivalu je soutěž nových žánrových filmů. Soutěžit o hlavní cenu festivalu Future Gate bude šest zahraničních celovečerních filmů. Vítěze zvolí mezinárodní porota, v níž zasednou děkanka FAMU Andrea Slováková a scénárista Chipse Hardyho, jenž v současnosti pracuje na adaptaci Čapkovy Války s mloky a jeho syna Toma asi není třeba představovat. Andrey Slovákové, jež je zároveň děkankou FAMU. O Divácké ceně nepřekvapivě rozhodnou samotní diváci. Předávat se budou dvě sošky tematicky vyrobené 3D tiskařkou společností Prusa Research.
 
Zahajovacím filmem festivalu je v Cannes oceněný Malý Joe s Emily Beecham, známé z Ave, Caesar! bratří Coenů. Ztvárňuje vědkyni zabývající se vývojem nových rostlinných druhů, které lidstvu nemají přinést nic menšího než štěstí. Režisérkou snímku je Jessica Hausner (Lurdy, Láska šílená). Film bude uveden na Future Gate v distribuční předpremiéře. Druhý soutěžní film Vivárium jest artovou alegorií koloběhu konzumní společnosti, ve které tvoří mladou rodinu Jesse Eisenberg (Zombieland) a Imogen Poots (Je prostě báječná). Nápaditý a inovativní počin Synchronic natočili Justin Benson a Aaron Moorhead, američtí nezávislí tvůrci oceňované hororové mozaiky V/H/S a sci-fi Donekonečna. V hlavních rolích se představí Jamie Dornan (Anthropoid) a Anthony Mackie (Avengers). Jako záchranáři se stále častěji setkávají s podivnými úrazy spojenými s užíváním nové drogy.
 
Titul Barva z vesmíru, ve kterém si hlavní roli zahrál Nicholas Cage, je adaptací stejnojmenné povídky H.P. Lovecrafta. Psychedelická a místy brutální vize kultovního režiséra Richarda Stanleyho vypráví příběh rodiny, které na zahradu za domem dopadne meteorit. Inteligentní konverzační drama H0us3 je debutem španělského režiséra Manola Munguia, který v něm odkrývá naše obavy z umělé inteligence a přehledně představuje témata jako internet věcí, hackování a nabourávání počítačových systémů. Uvedení snímku bude za osobní účasti režiséra! Šestým a posledním soutěžním filmem je čínský nezávislý snímek Poslední úsvit třicetiletého režiséra Wen Ren, který svůj první celovečerní film natočil za pouhých 250 000 amerických dolarů. Dechberoucí, vizuálně podmanivá podívaná, předkládá divákům citlivě a nenápadně společenskou kritiku.

   


 

Legendární filmy a dokumenty
Soutěžní sekci doplňují další tři filmové novinky. Bizarní akční komedii Kulky spravedlnostiDannym Trejem v jedné z rolí představí v Praze bulharský režisér Valeri Milev a představitel hlavní role Timur Turisbekov. Druhý celovečerní film Ježíš ti ukáže cestu… k dálnici režiséra Miguela Llansóa už byl oceněn na některých předních sci-fi festivalech. I tento snímek uvede na Future Gate festivalu režisér osobně! V rytmu hudby synthwavového mága Carpenter Bruta se nese vizuální a hudební sci-fi jízda Blood Machines. Dva kosmičtí desperáti se střetnou se zákeřným strojem, který má ovšem vlastní duši. Poctu kyberpunkové kultuře zajistí projekce legendárního díla Paula Verhoevena Total RecallArnoldem Schwarzeneggerem, japonské kultovní dílo Tetsuo a pokračování zásadního filmu v žánru anime Ghost in The Shell 2: Innocence režiséra Mamoru Oshi.
 
Dokumentární sekce nabídne promítání filmů na témata umělá inteligence, výroba humanoidních robotů a androidů, transhumanismus. Festival si připomene i k loňské oslavy 50. výročí přistání na Měsíci a 40. výročí vzniku kultovního Vetřelce. Na projekce dokumentárních filmů jsou pozvání čeští vědci, kteří na projekce navážou přednáškou nebo besedou, a informace z filmů dají do souvislostí s ohledem na očekávaný vývoj v oblasti vědy a techniky.
 
Hosté
Vedle již uvedených jmen bude hostem festivalu také skladatel a loutnista Jozef van Wissem. Tento Holanďan žijící v Americe otevírá tradičnímu nástroji nové horizonty, které obdivuje i Jim Jarmusch. A právě vzájemná spolupráce s legendárním americkým filmařem přinesla van Wissemovi na festivalu v Cannes hlavní cenu za soundtrack k filmu Přežijí jen milenci! Wissem na dvojkoncertu v Praze a Brně představí své nové album s názvem Ex Mortis. Pražský koncert se uskuteční 4. 2. 2020 od 19:00 v Českém muzeu hudby, brněnský o den později od 20:00 v Planetáriu s hvězdnou fulldome projekcí.

   


 

Doprovodný program
Program festivalu doplňují besedy s českými hosty na témata kybernetická válka, svoboda médií i oblíbené soutěžní pub kvízy. Pro školy je ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost připravena projekce filmu o kyberšikaně. V Galerii Lucerna je už od 6. ledna k vidění výstava fotografií z protestů v Hongkongu. Situace a boj místních obyvatel za svá práva byla inspirací pro témata letošního ročníku Future Gate: svoboda a kyberpunkový žánr.
 
Pražská a brněnská část festivalu bude zakončena symfonickým koncertem Pražského filmového orchestru. V repertoáru nebudou chybět nesmrtelné skladby z filmů Vetřelec, Star Wars, Transformers a mnohé další. Koncert bude věnován zesnulému filmovému střihači Terrymu Rawlingsovi (Vetřelec, Blade Runner, Vetřelec3), který byl v roce 2016 hostem festivalu. Hudební program ale odstartuje už 16. ledna v pražském klubu Cross, kde v rámci cyberpunkové noci zahraje kapela End of Scream, producent Marvel83' a DJane Aisling. Hudební program doprovodí performance na pomezí cosplay a nového cirkusu Maskmaking Bureau, audiovizuální show Simulacrum AV a projekce filmu Animatrix. Vstup je volný. Evidentně se zase máme na co těšit!
 
FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVAL
Praha: 29. ledna – 2. února 2020, Kino a Galerie Lucerna
Brno: 5. – 9. února 2020, Kino Art, Hvězdárna a planetárium Brno
Šumperk: 14. - 15. února 2020, Kino Oko
Košice: 28. – 29. březen 2020, Kino Úsmev
Plzeň: 3. – 4. duben 2020, Depo2015
 
DALŠÍ INFORMACE JSOU K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH
 
FOTO: futuregate.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Havel

Kam jinam vyrazit na tenhle povedený film o prvním českém prezidentovi, než do pražského kina Lucerna, které je s... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.094/0.08
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz