Speciál: O knize Divoký západ: Průkopnická doba Ameriky

Vydáno dne 24.06.2020 (546 přečtení)
Tak tohle je ovšem mimořádně pozoruhodná kniha! 

 


 

Jak už název napovídá, řeč bude především o 19. století. Na celkem 300 stránkách se do popředí postupně dostanou conquistadoři, misionáři, Mexičané, objevitelé, průzkumníci, trapeři, říční vlci, hráči a piráti, zlatokopové, dobrodruzi, milionáři, osadníci, obchodníci, Indiáni, Číňané, Irové, další milionáři, rančeři, kovbojové a další osadníci. Autor Thomas Jeier jest evidentně velikým nadšencem, a tak nemůže být divu, že učinil vskutku rozsáhlý průzkum, aby nás ve své knize zavalil hromadou pozoruhodných a ještě pozoruhodnějších informací, které rozhodně nesháněl na internetu.

Začínáme povídáním o Ponce de Leonovi, avšak zmíněna bude celá řada jmen dalších osobností, jejichž životní příběhy by nepochybně stály za zfilmování. Namátkou jmenujme Estavanica, Garcia López de Cárdenase, Davyho Crocketta, Williama B. Travise, Daniela Boonea, Meriwethera Lewise a Williama Clarka a Sacagaweu, Hernanda de Soto, Nicholase J. Roosevelta, Billa Fairweathera, Wilbura Fiska Sanderse, Ewinga Younga, Mollie Johnson, Thomase Clarka Duranta, Josepha McCoye, Johna P. Cluma, Johna „Jacka“ Coffee Hayse, Claye Allisona, Neda Christieho, Christiana Madsena, Annie Oakley, Emmetta Daltona, Thomase J. Smithe a především Billa Tilghmana.

O posledních čtyřech je možné se dočíst i v kapitole, kterou jsem předtím záměrně vynechal, protože je ze všech těch deseti kapitol tou nejpoutavější. Jmenuje se Právo a zákon a dozvíme se v ní o šerifech, pistolnících a banditech. Vedle známých jmen jako Billy the Kid, Pat Garrett, Jesse James, Cole Younger, Ike Clanton, Wyatt Earp, Doc Holliday, Wild Bill Hickok se v ní objevují i méně známí desperáti i muži ctící zákon, jako byli například Bat Masterson či zmíněný Bill Tilghman, který prožil vskutku mimořádně pestrý život v měnící se době.

 


 

Jestli patří western i k vašim nejoblíbenějším žánrům, určitě zaujmou i kapitoly o stavění železnice, o práci s dobytkem, o přesídlování indiánů, o zlatokopech a mrtvých městech … Nakonec bez výjimečných zajímavostí se neobejde ani povídání o plavbách na řece Mississippi. Zároveň padne zmínka o celé řadě dalších událostí, z nichž mnohé už byly převedeny na stříbrné plátno. Z těch výše uvedených – železnicí se zabýval Ocelový oř, dobytkem Pod kopyty stád, indiány Podzim Čejenů, zlatokopy najdeme třeba v Pokladu na Sierra Madre a co se psanců týče, filmů o nich existuje celá řada. Také o nich bude řeč. Dojde na hollywoodskou produkci i na Vinnetoua, byť obojí v omezené míře. Spaghetti westerny jsou vynechány úplně. To je asi to jedné, co by se dalo této monografii vytknout.

Divoký západ: Průkopnická doba Ameriky je jinak opravdu precizní kniha. V každé kapitole zachází autor hodně do hloubky, takže se dozvíme hromadu užitečných informací. Jedno přečtení tedy bude zcela jistě málo. Vedle zinscenovaných fotek tady najdeme i skutečné dobové. Téměř v každé kapitole se autor ještě konkrétněji zaměřuje na nějaké téma – např. Pevnost Alamo, Americkou občanskou válku či uvedeného Daniela Boonea. Dojde i na nějaký ten nevšední rozhovor či ukázku kovbojských receptů. Opomenout pochopitelně nelze ani odkaz Divokého západu, který přetrvává do současnosti. Kdepak, takhle kniha prostě stojí za (opakované) přečtení.

FOTO: FDb.cz, knihydobrovsky.cz, dobre-knihy.cz, wikipedia.org
Hodnocení autora: 10/1010/1010/1010/1010/1010/1010/1010/1010/1010/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Šestý smysl

„Vídám mrtvé lidi/I see dead people.“ Jednoduchá věta, která se zařadila ke slavným hláškám... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.123/0.113
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz