Speciál: Bonusová sekce filmu Alita: Bojový anděl

Vydáno dne 29.05.2020 (435 přečtení)
Když si na Blu-ray pořídíte tuhle sci-fi se silnou ženskou hrdinkou, která přinesla spolupráci Roberta Rodrigueze s Jamesem Cameronem, tak chybu určitě neuděláte. 

 


 

Samotný film jsme se zrecenzovali TADY a speciál k němu je k dispozici TADY. To znamená, že teď v klidu můžeme přejít k informacím o bonusové sekci. A začít můžeme povídáním o ALITINĚ SVĚTĚ (ALITA’S WORLD). Rozdělen je na čtyři části – ‚The Fall‘ lze označit v podstatě za takový animovaný prequel k filmu, neboť se dozvíme, co se přesně stalo před tím, než vznikly Iron City a nad ním ukotvený Zalem ve své současné podobě (pamatujme, že je rok 2563). V ‚Iron City‘ nás představitel Alitina kamaráda Huga Keean Johnson provede po tomhle městě, které hodně zavání Panama City. Ve zkratce si projdeme jednotlivé čtvrti, z nichž většina má španělské názvy. Ovšem zmínka padne taky o Motorball Areně. ‚What it Means to Be a Cyborg‘ je, myslím si, všeříkající název o tom, co to znamená být kyborgem. ‚Rules of the Game‘ se potom soustředí právě na populární sport Motorball a pravidla nám budou představena vcelku detailně. Nutno podotknout, že to fakticky není pouze o skórování …

FROM MANGA TO SCREEN je přes dvacet minut trvající video, které popisuje cestu Ality z manga komiksu Gunnm na stříbrné plátno. „Každý frame je explozivní akční sekvence,“ prohlásí herečka Rosa Salazar. Lehoučce se dotkneme historie manga komiksu a padne i nějaké to důležité jméno, jehož nositel sehrál podstatnou úlohu ve vývoji. Dozvíme se, co musel James Cameron slíbit stvořiteli Yukitovi Kishirovi a proč je Alita: Bojový anděl důležitá pro pokračování Avataru. Robert Rodriguez řekne, co bylo podmínkou, aby mohl Alitu režírovat ... A jaká to byla radost! James Cameron zase za celou dobu natáčení přišel na plac jenom jednou, protože nechtěl, aby to vypadalo, že se chce plést do režie. On a producent Jon Landau si pak s autorem předlohy vyměnili pozoruhodné dárky.

A pochopitelně bude připomenuta stará pravda, že „Ve sci-fi je možné všechno“. To už se ale dostáváme k dokumentu EVOLUTION OF ALITA, s nímž se posouváme z fáze předprodukční k samotnému natáčení a následné postprodukci. Podíváme se na vždy zajímavé kamerové zkoušky, Rosa Salazar poodhalí něco z tréninku, ačkoli si nenechá pro sebe (nepřekvapivou) informaci, že nebyla jedinou Alitou. Řeč bude o různých tělech této hrdinky. A poté už si slovo vezmou borci z WETY, kteří si přejí, aby každá postava rozvíjela jejich technologie, a kteří taky prozradí, že tvorba Alitiných očí vyžadovala více geometrie, než celý Glum v trilogii Pán prstenů! To však nejsou veškeré vychytávky týkající se vzniku této sci-fi, která si nakonec našla svoje věrné příznivce.

 


 

A samozřejmě i příznivkyně, protože Alita je silná ženská hrdinka, se kterou se může ztotožnit mnoho dívek i žen. Navzdory tomu, že se v její přítomnosti vyskytuje brutální MOTORBALL. O tomhle mixu gladiátorských zápasů s NASCAR už byla v bonusech řeč, ale tady se zabýváme trochu jiným úhlem pohledu a jdeme o něco více do hloubky, třebaže video je dlouhé pouhých pár minut. Pokud rádi vaříte, určitě si užijete 10-MINUTE COOCKING SCHOOL: CHOCOLATE. Sice chybí 10-MINUTE FILM SCHOOL, kterou Robert Rodriguez obvykle připojuje ke svým filmům. Tentokrát se sice opět natáčelo v jeho Troublemaker Studios v texaském Austinu, nicméně pod hlavičkou velkého studia. Škola vaření, kterou zařadil mezi extra materiály třeba už při pokračování El Mariachiho a Desperada, tedy Tenkrát v Mexiku, by však měla znovu potěšit. Protože proč? Protože nám ukáže, jak si připravit libovou čokoládu! :-)

2005 ART COMPILATION (2019) nabízí tzv. Concept Art, tedy výtvarné návrhy prostředí a postav. Můžeme porovnat, jak se liší ty původní, patnáct roků staré. Tehdy chtěl James Cameron ještě sám režírovat, ale teď už chce pracovat jenom na Avatarech, protože jimi rozhodně bude mít dál co říct k aktuálním problémům současnosti. SCENE DECONSTRUCTION nabízí tři pohledy – originální, animaci a finální. Čtyři scény si můžeme prohlédnout v těchto třech fázích – s herci ve speciálním obleku, pak v počítači naanimované, a pochopitelně i tak, jak se hotová sekvence objevuje ve finálním sestřihu. Mimořádně pozoruhodné porovnání, během kterého lze mezi třemi stupni vývoje de facto libovolně přepínat.

LONDON SCREENING Q&A uvádí šestici důležitých strůjců celého projektu – Roberta Rodrigueze, Jamese Camerona, Jona Landaua, Christopha Waltze, Jennifer Connelly a Rosu Salazar, kterak odpovídají na otázky lidí z internetu. Otázek padne cca deset a jinak je to taková přátelská debata, která poodhalí více ze záměrů – mimo jiných mít v realitě zakotvenou vědu, aby bylo snadnější přijmout fikci (typický postup Jamese Camerona), učinit krok do neznáma (nikdo na začátku nevěděl, jestli se z hlediska dostupných technologií podaří všechno realizovat podle představ) a vytvořit pro ženu-herečku další skvělou roli (to je podle Jennifer Connelly, resp. nejen podle Jennifer Connelly dobré vždycky). No jo, Alita: Bojový anděl je stále poněkud nedoceněná sci-fi a troufám si tvrdit, že vlastnit ji na Blu-ray pomůže k ještě hlasitějšímu ohlasu a tím pádem bude zase o krok blíže k natočení druhé části.

FOTO: CinemArt
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Téměř dokonalá tajemství Dnes

Nová, i když trochu temnější komedie od tvůrců trilogie Fakjů pane učiteli. Stále k vidění v kině Lucerna. celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.118/0.105
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz