Recenze: Angláni na útěku

Vydáno dne 29.07.2020 (402 přečtení)
Taková dost svérázná komedie s vynikajícím obsazením. 

 

 

Uma Thurman, Maggie Q, Tim Roth, Sofia Vergara, Alice Eve, Parker Posey, Stephen Fry. Nebýt těchto jmen, Angláni na útěku by se svým velmi, velmi, velmi specifickým humorem za mnoho nestáli. Přitom asi bude nutné podotknout, že pokud se vzhledem k názvu těšíte na suchý anglický humor, tak se raději netěšte. Pár takových náznaků se tady objevuje, přičemž většinu obstarává ve svých hláškách Tim Roth, který jest spolu s Fryem jediným Angličanem v obsazení. Navíc se naprostá většina filmu odehrává v Los Angeles. A režisér/scenárista ani nepochází z Velké Británie. Druhou věc představuje fakt, že s tím humorem v tomhle bijáku je to vůbec poněkud komplikovanější.

Rozhodně to není tak, že bychom se za břicho popadali od začátku do konce, nicméně přesto je to docela zábava. Především proto, že minimálně Uma Thurman, Tim Roth a Maggie Q mají ve svých rolích co hrát. Naopak o postavě, kterou ztvárňuje Sofia Vergara, se nic takového napsat nedá a docela by mě zajímalo, proč nabídku zahrát si v Anglánech na útěku přijala, když její hlavní motivace spočívá v tom, aby ji vosouložil hollywoodský režisér, o kterého má z neznámých důvodů zájem i jedna hvězda a jedna asistentka. Ale pojďme teď k hlavní zápletce.

Začínáme před katedrálou Svatého Pavla v Londýně, protože jedna z tamních jeptišek používá sprostá slova a kšeftuje s drogami. Peníze má Harry (úžasná Uma Thurman, jejíž kariéra v posledních letech nepochopitelně trochu uvadla – nebo že by se jí už nechtělo tolik hrát?), což je domácky Harriet, předat obávané ruské dealerce Irině (sexy Maggie Q). Jenže touha zahrát si poker je silnější, takže všechny peníze prohraje. Spolu s partnerem Peterem (Tim Roth), přičemž spojení Harry a Peter nemá zřejmě nijak odkazovat na Harryho Pottera, odcestuje do Kalifornie, kde jim kamarád kněz poradí, že by mohli ukrást drahý prsten Peterově exmanželce. A tak se o to pokusí.

 


 

Většina filmu se přitom odehrává v jednom domě. V něm bydlí Jackie (neméně sexy Alice Eve) se svým snoubencem-režisérem Gabrielem (Crispin Glover), který tedy udržuje vztah i s labilní asistentkou (Parker Posey) a temperamentní Vivien (Sofia Vergara). Dočkáme se pochybného večírku, pokusu o omámení Jackie, která si proto nevšimne, že se Vivien vedle ní pokouší vyspat se s Gabrielem. Dočkáme se dramatického útěku z hotelového pokoje. Významnější úlohu sehraje malá čivavička. Harry se začne vydávat za zaříkávačku psů, v čemž jí patrně pomůže, že s dokonalým přízvukem ovládá i cizí lidské jazyky. Irina zase chladnokrevně zabije několik lidí. Ochuzeni nebudeme ani o krátkou přestřelku, ani o plazení se po schodech, a samozřejmě ani o některé další bizarní situace.

Angláni na útěku si nechtějí nic zbytečně komplikovat. Dialogy asi i proto mají hlavu a patu, na rozdíl od některých skutků postav. Ovšem jestli se režisér v závěru pokoušel o nějakou parodii nebo kvůli té barevné paletě (která by klidně mohla být pouze  nedobrým pokusem o americkou noc) dokonce naopak o poctu filmu noir, tak se to nepovedlo. Nebo jestli má být tenhle biják sofistikovanou satirou, tak nelze nezmínit skutečnost, že je sofistikovanou až příliš. Přitom prostor pro zajímavé, srozumitelné twisty se tady objevuje skoro v každé scéně, jenže bohužel nebyl využitý. Kdyby alespoň přidal autor James Oakley (režiroval a psal pod jménem Haslam, což je příjmení jeho manželky) nějaké odkazy na nejslavnější role zúčastněných. S tímhle projektem mu producentsky pomáhali zkušení J. C. Chandor (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a Cassian Elwes (Jan Žižka!), ale nakonec stejně zůstal za očekáváním. Rozhodně to však není takový průšvih, jak se traduje. Jenom je možná nutné být pro jeho zhlédnutí v té správné náladě. Vrcholem (a největším lákadlem) každopádně zůstává lesbická pusa Umy Thurman a Maggie Q, byť snímaná z dosti nešikovného úhlu.

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 6/106/106/106/106/106/106/106/106/106/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Tenet

První z velkých hollywoodských projektů, který zamířil do kin po koronavirové krizi. U nás je možné... celý článek

DVD

Recenze: Světla velkoměsta

Navážeme na knihu Když Chaplin potkal Buriana a přiblížíme si film, který začal vznikat ještě za němé éry,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení