Speciál: Bonusová sekce filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera

Vydáno dne 14.07.2020 (366 přečtení)
Tentokráte o poslední části třetí trilogie populární hvězdné ságy. 

 

Nebyla to zrovna podívaná, která by nutila s úžasem a napětím sledovat plátno. Ale materiály na samostatném Blu-ray disku jsou celkem bohaté – vždyť dohromady obsáhnou cca 150 minut, tj. více než samotný film. PRONÁSLEDOVÁNÍ NA PASAANE: JAK SE TOČILA HONIČKA SPÍDRŮ je skutečně o tom, jak se točila honička spídrů. Borci z ILM v postprodukci, ale i členové štábu přímo na místě si při práci na této sekvenci rozhodně zablbli. Natáčelo se jak v ateliéru, tak venku. Konkrétně na poušti Wadi Rum v Jordánsku. Dokonce využili vaporátory ze Skryté hrozby. Už z tohoto čtrnáctiminutového videa je zřetelně patrné, že se ve štábu nacházeli jenom samí profíci.

OBYVATELÉ POUSTĚ se soustředí na megascénu Aki-Aki festivalu, kde se objevuje na 1 500 komparzistů! Z toho 200 Jordánců a na 600 lidí z Velké Británie. Z nejrůznějších důvodů bylo zapotřebí přivézt stovku kontejnerů – místní se potřebovali někde modlit a produkce potřebovala kanceláře. Dorazili i beduíni a celkem 15 natáčecích míst spojovaly barevné cesty, po kterých jezdila různá vozidla. A po skončení natáčení musel pochopitelně někdo dát tohle všechno zase do původního stavu, což na první poslech nezní jako záviděníhodná činnost, ale na ten druhý je to přeci jen něco docela jiného, co se obvykle nedělá každý den.

 

D-O: KLÍČ K MINULOSTI se v šesti minutách zabývá Ochiho lodí. Proč? To je dobrá otázka, na kterou asi neexistuje neprůstřelně smysluplná odpověď. WARWICK A SYN je o Warwicku Davisovi, který platí za veterána Star Wars franšízy. Vždyť se už jako jedenáctiletý zúčastnil natáčení Návratu Jediho. Od té doby se podílel na vzniku Skryté hrozby, Síla se probouzí, Rogue One, Posledního z Jediů, Sola i Vzestupu Skywalkera plus animovaného seriálu Star Wars Povstalci. Je to záměrně docela zábavný dokument. Zvláště v momentě, kdy razí pozdravovat Ewoky.

TVOROVÉ VE FILMU zdůrazňují, jak jsou Star Wars jedinečné. Animatronické loutky, které k životu přivedl Jim Henson, doopravdy mají osobnost. Bude potvrzeno, že je vždycky lepší, když mají herci na place na co reagovat, než když jenom předstírají, že mluví s něčím, co bude kompletně vytvořeno až v postprodukci. A řeč bude také o koních Orbacích. Tak, a ještě nám zbývá DĚDICTVÍ SKYWALKERŮ – lehce přes dvě hodiny dlouhý dokument, který však NEREKAPITULUJE sérii Star Wars. O čem nám tedy vypráví? To si hned povíme, ačkoli zároveň musíme poznamenat, že nevypráví zrovna nejpoutavěji.

Na začátku se sice ocitáme v roce 1982 a do minulosti se pak ještě párkrát v krátkosti vrátíme, ale jinak nás bude zajímat ze všech těchto „vesmírných fantasy/moderních pohádek“ tato nejnovější. Podíváme se na natáčení v Pinewood Studios v roce 2018 a mimo jiných promluví producentka Kathleen Kennedy, scenárista Chris Terrio, herec Mark Hamill či svérázná koordinátorka kaskadérů Eunice Huthart. Ke slovu se dostane také Billie Lourd, což je herečka, která má v epizodě IX menší roli, ale hlavně se jedná o dceru samotné princezny Leiy, tedy Carrie Fisher.

 


 

Zamyslíme se nad prohlášením, že „Kylo Ren prožívá opačný proces než Darth Vader.“ Dále kupříkladu zabředneme do tekutého písku a prostudujeme společné scény Kylo Rena (Adam Driver) a Rey (Daisy Ridley). Na vlastní uši uslyšíme, že některé repliky není snadné si zapamatovat, což by jistě potvrdil i Anthony Daniels, představitel C-3PO. Připomenuta budou i jiná významná jména jako Ralph McQuarrie nebo Stuart Freeborn. Vícekrát se bude skloňovat slovo ‚pašmuk‘, přiblížíme si destruktor BIG a několikrát nám o vzniku filmu pochopitelně poreferuje jeho režisér J. J. Abrams. Probere se sebeobětování i vykoupení, dělání chyb v podání Jediů, dokončování událostí z minulých epizod nebo opakující se boj outsiderů proti silnějšímu nepříteli.

Samozřejmě bude taky zdůrazněno, že se vlastně jedná o rodinnou ságu. Tenhle koncept přitom v současnosti přebraly i další, včetně Rychle a zběsile. Celý dokument končí potitulkovým záběrem, ve kterém uvidíme dveře, na kterých jsou značky označující výšku herců a hereček. Proč se zrovna tohle dočkalo takové pocty? To je taky dobrá otázka. Vzestup Skywalkera rozhodně není poslední dobrodružství, jaké se odehrálo před dávnými časy v předaleké galaxii. Třebaže to z hlediska příběhu ani akce nebylo ono, stejně činily tržby přes miliardu dolarů. Inu, je naprosto jasné, že příznivci a příznivkyně byli, jsou a budou, protože „Star Wars lákají do galaktického světa, kterého můžeme být součástí. To moc jiných franšíz neumí.“

FOTO: Falcon
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Havel

Kam jinam vyrazit na tenhle povedený film o prvním českém prezidentovi, než do pražského kina Lucerna, které je s... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.274/0.251
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz