Press: Český lev má nové kategorie

Vydáno dne 14.06.2020 (594 přečtení)
Jaképak to asi budou?
Český lev je filmová cena, kterou získávají nejlepší filmaři už od roku 1993. Po odvolání zakladatele Petra Vachlera v roce 2013 se několik roků hledala, ale poslední dva ročníky naznačily, že se vydává tou správnou cestou. Teď však dochází k dalším změnám. A teprve budoucnost ukáže, jestli budou dále ku prospěchu. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která má v současné době 322 členů,totiž rozšiřuje kategorie. Nově si sošku běhemslavnostního ceremoniálu 28. Českého lva na začátku března příštího roku budou moci odnésti tvůrci animovaných akrátkých filmů.

Při udělování cen dojde také ke změnám v kategoriích pro televizní projekty. Tvůrci televizních filmů, minisérií a seriálů tak mohou být oceněni i v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli, zvuk, střih, kamera, hudba atd. Ty byly doposud určené jen celovečerním filmům. Nově se ceny otevírají i pro díla distribuovaná prostřednictvím internetu.„Nové kategorie i rozšíření tvůrčích kategorií lépe pokrývá aktuální vývoj v audiovizuálním světě a širokou škálu současné tvorby. Na poli animovaného i krátkého filmu vznikají kvalitní díla, která v minulosti jednotlivým kategoriím nevyhovovala. Pozornost veřejnosti i Českých lvů si však zaslouží. Stejně tak tuto tvorbu podporuje i Státní fond kinematografie,“ vysvětluje president ČFTA Ivo Mathé.

Do kategorií animovaného a krátkého filmu, stejně jako u televizní tvorby, přihlašují svá díla producenti do 31. října. Nový statut výročních cen ČFTA je k dispozici na www.ceskylev.cz.

Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na těchto stánkách. Novinkou posledního 27. Českého lva je i e-shop, ve kterém si mohou zájemci zakoupit merchandising s cibulákovými motivy ročníku.
 
 
PŘEHLED KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ĆESKÝ LEV

1) nejlepší celovečerní film
2) nejlepší režie
3) nejlepší scénář
4) nejlepší kamera
5) nejlepší hudba
6) nejlepší střih
7) nejlepší zvuk
8) nejlepší scénografie
9) nejlepší kostýmy
10) nejlepší masky
11) nejlepší herečka v hlavní roli
12) nejlepší herec v hlavní roli
13) nejlepší herečka ve vedlejší roli
14) nejlepší herec ve vedlejší roli
15) nejlepší dokumentární film
16) nejlepší televizní film nebo minisérie
17) nejlepší televizní seriál
18) nejlepší animovaný film
19) nejlepší krátký film
20) mimořádný přínos české kinematografii
21) mimořádný počin v oblasti audiovize


FOTO: filmovaakademie.cz
 
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Rudá Sonja

Když jsme si napsali o Princezně nevěstě, nemůžeme vynechat další dvě slavné „osmdesátkové“ fantasy.&nb... celý článek

Speciál

Speciál: O knize Rozmarná léta

Minulý měsíc bohužel odešel Jiří Menzel. Sedm roků zpátky, u příležitosti svých pětasedmdesátin,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení