Press: Začíná festival Dny evropského filmu

Vydáno dne 15.06.2020 (656 přečtení)
A projekce obohatí přítomnost mnoha známých osobností! 

 


 

Dny evropského filmu (DEF) se uskuteční už posedmadvacáté. Hlavní část programu se bude konat v Praze, Brně a poprvé také v Ostravě. Následně se DEF přesunou v rámci festivalových ozvěn do dalších šesti měst. DEF se zaměřují výhradně na současný evropský film a letos představí přes 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. V celkem šesti programových sekcích uvedou oceňované animované snímky, filmy pro mladší publikum, pro rodiny s dětmi i filmy starých mistrů. Doprovodný program pak reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology.

Zahajovacím filmem festivalu je duchařské dobrodružství Extra Ordinary, ve kterém musí instruktorka z autoškoly zkrotit nadpřirozenou moc, která se rozpíná po irském venkově. Debut Mikea Aherna a Endy Loughmana rozpustile boří všechny žánrové hranice a nechává za sebou nevídanou komediální spoušť. Zahajovací snímek posbíral ceny na mnoha žánrových sci-fi festivalech. Slavnostního zahájení se v úterý 16. 6. v Lucerně osobně zúčastní irská velvyslankyně Cliona Manahan. Večerem diváky provede Lukáš Rumlena.

Speciální verzi písně Jaro od Tata Bojs, která je součástí programu Brainz VR Cinema, dorazí osobně představit Milan Cajs. Režisérka Johana Ožvold uvede objevný dokument The Sound Is Innocent a Václav Marhoul připomene své Nabarvené ptáče. Snímek Postiženi muzikou o zákulisí neobyčejné kapely The Tap Tap po projekci představí režisér Radovan Síbrt a o zlatém věku kypré burlesky po projekci filmu Turné s diváky pohovoří ředitel Prague Burlesque David Jahn. Po snímku Kam se muž vrací provede diváky Norskem prostřednictvím diáků cestovatel a dobrodruh Ivo Petr. Po projekci filmu Dospěláci v místnosti dojde na ekonomicko-politologickou debatu se známým ekonomem Tomášem Sedláčkem na téma řecká dluhová krize.

 


 

Po projekci snímku Space Dogs bude pro změnu následovat diskuze s organizací Hlas zvířat, která se významně zasadila o aktuálně schválenou novelu trestního zákoníku, která upravuje nedostatečnou legislativu v oblasti ochrany zvířat. Debaty se zúčastní také právnička Tereza Plická a jedna z ambasadorek DEF herečka Kateřina Hrachovcová. Až přijde oheň je zase snímek reflektující problematiku sucha a požárů - toto téma proberou v rámci platformy Café Evropa, zavedeného formátu debatování aktuálních evropských témat, fundovaní speakaři Elena Višnar Malinovská, vedoucí oddělení adaptace na klimatickou změnu, klimatolog a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Pavel Zahradníček a Romana Březovská z ministerstva životního prostřední.

Na jubilejním desátém setkání filmových profesionálů KINO 2020 promluví mimořádní hosté nejen o dopadu koronavirové pandemie na kina. K tématu budou mít co říct Helena Bezděk Fraňková - ředitelka Státního fondu kinematografie, Martin Pošta - předseda Asociace provozovatelů kin, Vratislav Šlajer - předseda Asociace producentů v audiovizi, Aleš Danielis a Jaroslav Pecka - Unie filmových distributorů, a Daniela Staníková - ředitelka Kanceláře Kreativní Evropy – MEDIA.

Vybrané programové sekce a jednotlivé projekce DEF podporují ambasadoři z řad českých influencerů a známé osobnosti. V kině se tak diváci potkají s hercem Matyášem Valentou, herečkami Kateřinou Hrachovcovou, Petrou Nesvačilovou nebo s všestrannou umělkyní Vladivojnou La Chiou. VR filmy podpoří mimo jiné gamerka Naomi Adachi.

Praha
kino Lucerna 16. – 21. 6.
kino Světozor a Kino Pilotů 17. – 21. 6.
Ostrava
kino Minikino 19. – 21. 6. 2020
Brno
kino Scala 22. – 23. 6.
kino Art 20. – 21. 6.
OZVĚNY:
Jablonec nad Nisou, kino Junior 16. – 18. 6.
Havířov, kino Centrum 18. – 21. 6.
Hradec Králové, kino Bio Central 20. – 23. 6.
Boskovice, kino Panorama 21. – 23. 6.
 Hodonín, Kino Svět 21. – 23. 6.
Červený Kostelec, kino Luník 23. 6.

VÍCE INFORMACÍ JE K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH FESTIVALU


FOTO: eurofilmfest.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Městečko prokletých

Když jsem tenhle film Johna Carpentera viděl někdy před cca deseti rokama poprvé, příliš mně nenadchnul. Dokonce jsem ho měl za jeho... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení